Królewskie miasto Jesi

Daleko od metropolii można znaleźć perełki

Historia tego niedużego miasteczka w regionie Marche sięga 4 stulecia przed narodzinami Chrystusa. Jesi, najbardziej znane jest z tego, że tu  w 1140 roku urodził się Święty Cesarz Rzymski Fryderyk II z dynastii Hohenstaufów, który później przyznał temu miastu status Królewskiego. Wszyscy mieszkańcy przy każdej okazji chwalą się tym przywilejem, a godła królewskie można podziwiać w wielu miejscach tego 40-tysięcznego miasteczka. Ludność ma tutaj nawet swój własny dialekt – Jesino.

Jesi ma bardzo dobre położenie geograficzne, 30 minut od stolicy regionu i głównego portu Ancony, 30 minut do morza oraz 30 minut do gór, które kryją w sobie piękne jaskinie i groty.

Jesi-maps

Tutaj spokojnie płynie czas, nie ma pośpiechu jak w innych wielkich miastach, tu nie spotkacie tłumu turystów, którzy pstrykają zdjęcia na każdym kroku. Spokój i cisza pomogą dostrzec wszystkie walory miasteczka, które niegdyś odgrywało wielką rolę w cesarstwie rzymskim.

Osoby, które chcą poznać prawdziwe Włochy od podszewki muszą odwiedzić takie miasto jak Jesi. Stara część oddzielona jest od tej nowej wielkim murem, co świadczy o burzliwej przeszłości tego miejsca, które widziało wielu władców.  Centrum Jesi bardziej przypomina fortecę z wieloma krętymi uliczkami niż centrum nowoczesnego miasta. W tym tkwi urok ojczyzny króla Fryderyka II, który spędzał tutaj bardzo dużo czasu.

Jesi-0

O mrocznej historii świadczą „ Schody śmierci”, po których wspinali się skazańcy podczas swojej ostatniej drogi przed ekgezukacją, która odbywała się w Kościele śmierci. W czasach Inkwizycji wiele osób straciło tu życie, teraz trenują tu sportowcy lub osoby, pragnące schudnąć, ponieważ kąt położenia schodów jest dość ostry i wspięcie się na nie jest nie lada trudem. W rynku przy katedrze możemy zobaczyć piękną fontannę z lwami i obeliskiem, głównymi symbolami rzymskiego Imperium. Spacerując po Centro Storico (Stare Miasto) przeniesiemy się w czasy Średniowiecza, kiedy to rycerze walczyli w turniejach o względy wybranek swojego serca. Co roku w maju w Jesi odbywa się właśnie takie Święto Średniowiecza, trwa ono 4 dni, wtedy wszyscy mieszkańcy przebierają się w ówczesne stroje, a knajpy i tawerny oferują lokalne wina i przysmaki. We wrześniu hucznie świętuje się dni San Settimio, czyli święto patrona Jesi, szczątki którego zostają wystawione na pokaz przed całym miastem. Przez 4 dni zaczynając od 22 września główny rynek zamienia się w wielki jarmark, gdzie mieszkańcy i goście miasta spędzają swój wolny czas.

Jesi-Sredniowiecze

źródło: http://www.paliosanfloriano.it/

2 uwagi do wpisu “Królewskie miasto Jesi

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s