W cieniu wulkanu – “jej wysokość” Etna

Etna –  najwyższy, najstarszy i najbardziej aktywny wulkan na świecie.

“Wszystkie wspaniałości jakie ma do zaoferowania natura, wszystko co przyjemne, wszystko co straszne, można porównać do Etny, ale Etny nie można porównać do niczego” – Dominique Vivand Denon, “Voyage en Sicilie”, 1788.

Obejmująca 19, 237 hektarów ziemi, i sięgająca 3,328 m. n.p.m (najwyższy, północno wschodni krater wulkanu). Etna, położona jest na wschodnim wybrzeżu Sycylii. Jest niesamowicie piękna i niezwykle ważna dla badaczy gdyż jest najlepszym przykładem destrukcyjnej siły natury. “Jej wysokość”, na co dzień raczej spokojna i majestatyczna,  króluje na wyspie i zdaje się witać gości zmierzających do niej z całego świata.

Mówiąc o destrukcyjnej naturze, Etna pokazała ją już nie raz. Pierwsze erupcje wulkanu zostały odnotowane około 500 000 lat temu. Jej największy wybuch miał miejsce w 1669 r, kiedy to lawa zniszczyła około 10 wiosek po jej południowej stronie i dotarła aż do murów Katanii. Mury te były na tyle silne by odwrócić kierunek płynącej lawy w stronę morza. Część lawy wdarła się do miasta, niszcząc po drodze liczne budynki, zatrzymała się na tyłach klasztoru benedyktynów, centrum miasta na szczęście zdołało się uchronić (źródła podają, że początkowa liczba ofiar wynosiła pomiędzy 15,000 a 20,000 jednak została ona później zredukowana do 77). Ostatnie ofiary śmiertelne odnotowano w 1987, było to 2 turystów, którzy zginęli podczas niespodziewanej erupcji.

Etna
Etna jest też porównywana do typowego Sycylijczyka. Włosi są bardzo hojni i gościnni, zapraszają ludzi z daleka, karmią ich dobrze i odsyłają zadowolonych do ich domów. Wyobraźcie sobie Etnę jako Sycyliję, piękną, hojną, inspirującą… ale z destrukcyjnym temperamentem, która kiedy rozwścieczona, zniszczy wszystko co stanie jej na drodze 😉

Podobnie Etna, kiedy się “zdenerwuje”, może zamknąć lotniska Katanii na kilka tygodni.

Dla zwiedzających

Poza sezonem dosyć łatwo “zdobyć” Etnę samochodem podążając wietrzną drogą po jej południowych zboczach. Droga ta przecina stare stoki lawy, a samo w sobie otocznie wyróżnia się unikalną topografią. Droga ta doprowadzi was do Rifugio Sapienza, położonego na południe od krateru, na wysokości 1910 m.n.p.m. Tutaj miłośnicy wspinaczki mogą sami wędrować w górę zbocza, chłonąc przy tym iście “kosmiczny” krajobraz jak i dosyć silny, orzeźwiający wiatr. Dla leniwych jest tez opcja funivia – kolejki linowej. Kolejka ta zabierze Was na wysokość 2500, (nietania opcja około 30 euro) gdzie przewodnicy już czekają by zabrać Was specjalnymi busami terenowymi (15 euro)  w wyznaczone miejsce na obszarze krateru na wysokości 2920m(!!!). Dla tych bardziej aktywnych: możliwe jest dotarcie do tego miejsca na nogach, jednak tylko w towarzystwie przewodnika i odpowiedniego sprzęt.

Etna2

Etnę można też zdobyć z drugiej strony północnej startując z Piano Provenzana, własnymi siłami lub autobusem. Z tego miejsca dotrzemy do obserwatorium położonego na wysokości 2,400m skąd możemy przespacerować się po szczytach kraterów.

Wulkan jak to wulkan może wybuchać, dlatego przed wycieczką warto to sprawdzić, gdyż w takiej sytuacji kolejka linowa może być zamknięta. Jeżeli jesteście amatorami widoków nie z tej ziemi, warto wtedy udać się do Rifugio Sapienza, szczególnie wieczorową porą, gdy lawa wypływa i toczy się w dół – niezapomniane przeżycie.

W 2013 roku Etna została  wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO, dzięki czemu jej 500 000 historia erupcyjna będzie chroniona przed zniszczeniem i manipulacją ludzi, nie ochroni jej to jednak przed samą sobą i jej ogromną potęgą.

Etna3

4 uwagi do wpisu “W cieniu wulkanu – “jej wysokość” Etna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s