Gniewny i wielki Wezuwiusz

Mimo tego że ostatnimi lat to Etna skrada wszystkie nagłówki gazet, dumny Wezuwiusz nad zatoką neapolitańską w Kampanii, również zasługuje na uwagę.

Etna może być piękniejsza, jednak to Wezuwiusz jest uważany za bardziej groźny. Obserwując go z dala, ciężko sobie wyobrazić, że ten, pogrążony w spokojnym śnie wulkan, w każdej chwili może zasiać spustoszenie i i destrukcję. Życie w Neapolu biegnie swoim chaotycznym i sprężystym tokiem, jednak zawsze w cieniu wielkiego Wezuwiusza.Vesuvio1

Wulkan najbardziej znany jest z erupcji mającej miejsce 79 roku naszej ery, która zniszczyła Pompeje i Herculanum. Eksplozja da wydała z siebie pióropusze dymy i popiołu na wysokość 33 kilometrów (!)  i 100 000 więcej energii termalnej niż bomba w Hiroszimie. Wybuch ten był tak potężny, że zmienił wygląd góry na zawsze. Na dzień dzisiejszy Wezuwiusz ma wygląd góry, która eksplodowała, krater “Gran Cono” na samym jego szczycie to pozostałości po znacznie większej strukturze noszącej nazwę Monte Somma.

Vesuvio3

Od tego czasu Wezuwiusz wybuchał regularnie, “okresu spokoju” który miał miejsce pod koniec XIII wieku. Góra zazieleniła się w tym czasie, a osadnicy zasadzili winorośl na jej zboczach, (jak w czasach starożytnych) jednak w 1631 kiedy wulkan znów “odżył” lawa pochłonęła kilka wiosek i około 3,000 ludzi.  Wezuwiusz wybuchał wiele razy, z większą bądź mniejszą mocą w XVII i XIX wieku. W wieku XX  znów nastąpił czas umiarkowanego spokoju, wulkan wybuchł tylko 3 razy, z czego raz w 1908 przez co letnia igrzyska olimpijskie musiały zostać przeniesione do Londynu. Ostatni wybuch miał miejsce w 1944 r. płynąca ściana lawy zniszczyła wtedy wioski takie jak San Sebastiano al Vesuvio, Massa di Somma, Ottabiano i część San Giorgio a Cremano, na szczęście Neapol (oddalony o niespełna 10 kilometrów) został nietknięty.

Na dzień dzisiejszy Wezuwiusz jest uważany za najbardziej niebezpieczny wulkan na świecie, jest czynny, a kiedy przyjdzie co do czego gwałtowny i “wybuchowy”, co więcej jego otoczenie jest najgęściej zaludnione. Pomimo ponad 60 lat bezczynności Neapolitańczycy wiedzą że erupcja prędzej czy później nastąpi, nie powstrzymuje ich to jednak od budowania się na zboczach wulkanu.

Wezuwiusz2

7 uwag do wpisu “Gniewny i wielki Wezuwiusz

 1. Widzę, że to nie tylko u nas, we Wrocławiu i Toruniu (choć pewnie i w innych miastach Polski też) nic nie powstrzymuje ludzi przed budowaniem się na terenach, na których istnieje duże niebezpieczeństwo zniszczenia wszystkiego przez żywioł. Tylko w Polsce to są tereny zalewowe. Ale mentalność podobna.
  Wezuwiusz zaś, jak większość wulkanów – przepiękny. Tylko ja wolę wybuchy na zdjęciach podziwiać… bo z bliska to nie ma czasu na podziw.

  Polubione przez 2 ludzi

 2. Robi wrażenie pod każdym względem, i przez jego bliskość Neapolitańczycy czują na pewno niepokój. Historycznie pokazał co potrafi, i niestety jak wszystkie wulkany Włoch zapewne jeszcze pokaże. Swoją drogą Neapol i okolice to historycznie jeden z najbardziej niebezpiecznych rejonów Włoch. Wezuwiusz, do tego przez wieki nawracające zarazy pojawiające się „dzięki” okolicznym mokradłom i klimatowi. W XX wieku melioracje pomogły. Do tego mafia, ech… Ale i tak ciekawe i klimatyczne miasto

  Polubienie

 3. Wulkany we Włoszech pokażą jeszcze nie raz co potrafią. Żyjemy właśnie w ciekawym momencie dziejów. Afrykańska płyta kontynentalna właśnie zderza się z europejską a pod Italią znajduje się właśnie strefa subdukcji. Za 6 milionów lat po Morzu Śródziemnym pozostanie zaledwie wspomnienie 😉

  Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s