Miasto mozaik i kościołów

Jedno z najsłynniejszych miast regionu Emilia-Romania.

Niegdyś stolica trzech starożytnych państw, dzisiaj ważny ośrodek przemysłu rafineryjnego i gazowego. Ravenna – jedno z najstarszych miast we Włoszech nadal czaruje i kryje wiele niespotykanych w innych regionach atrakcji. Już w XIV wieku p.n.e. te tereny były zamieszkiwane przez plemiona Umbrów, dzięki którym Włochy weszły do epoki żelaza. W swojej historii Ravenna była podniesiona do rangi stolicy arcybiskupiej oraz była stolicą takich państw jak Odoakra czy Gotów pod zwierzchnictwem Teodoryka. Bogata przeszłość tego miasta jest widoczna na każdym kroku, warto tu zawitać i zobaczyć wszystko na własne oczy.

Ravenna maps

Rawenna dzisiaj to przede wszystkim znaczący węzeł komunikacyjny, port handlowy, centrum przemysłowe i ośrodek turystyczny Północnych Włoch. Miasto zamieszkałe przez ponad 150 tysięcy mieszkańców znane jest z mozaikarstwa, najlepsze okazy, którego można podziwiać aż w ośmiu obiektach, wpisanych na listę światowego dziedzictwa kulturalnego przez UNESCO.  Wspaniałe i niepowtarzalne mozaiki posiadają takie zabytki jak mauzoleum Galli Placydii, baptysterium Ortodoksów, baptysterium Arian, kaplica arcybiskupia, mauzoleum Teodoryka, kościół San Vitale, bazyliki Sant’Apollinare in Classe czy Sant’Apollinare Nuovo.Ravenna1

Numerem jeden na tej liście jest kościół San Vitale, budowę  którego rozpoczęto w dalekim 527 roku i jest najważniejszym przykładem sztuki bizantyjskiej w Europie Zachodniej. Nietypowy kształt ośmioboku z niszami unikalne wnętrze udekorowane wspaniałymi mozaikami nadają wyjątkowego uroku tej budowli. Tutaj między innymi można podziwiać mozaiki przedstawiające cesarza Justyniana, cesarza wśród dostojników, cesarzową Teodorę, cesarzową wraz z orszakiem, biskupa Maksymiana.

Ravenna2

Kolejnym ciekawym miejscem niewątpliwie jest Piazza del Popolo czyli starówka w stylu weneckim. To miejsce tętni życiem od rana do późnych godzin nocnych, tutaj znajdują się sklepy, restauracje, bary i perfumerie, gdzie mieszkańcy i turyści spędzają dużo wolnego czasu. W pobliżu Piazza del Popolo znajduje się grobowiec ojca współczesnego języka włoskiego -Dante Alighieri.

Ravenna3

Rawenna leży u zbiegu dwóch rzek Montone i Ronco i jest połączona kanałem żeglownym z morzem Adriatyckim. Upragnieni morza i słońca mogą się udać do jednego z trzech nadmorskich kurortów Marina di Ravenna, Lido di Dante czy Lido Adriano, które znajdują się w 10 km od miasta. Natomiast osoby podróżujące z dziećmi powinny odwiedzić duży park rozrywki Mirabilandia, który może zaoferować następujące atrakcje: park wodny z plażami i zjeżdżalniami, wesołe miasteczko, strefy tematyczne i nawet miasteczko filmowe. Dla każdego coś ciekawego.

Mirabilandia3Źródło:mirabilandia.it

2 uwagi do wpisu “Miasto mozaik i kościołów

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s