Sycylijskie miasteczko-widmo

Wymierająca wioska w prowincji Catania

Wydawałoby się, że miasta wymierają tylko z powodów kataklizmów naturalnych lub katastrof ekologicznych tak jak stało się w przypadku Czarnobylu czy  Pompei i Ercolano. Jest jednak taka miejscowość na Sycylii, która po ponad 70 latach swojego istnienia umiera z przyczyn raczej naturalnych.  Borgo Lupo, które znajduje się w gminie Mineo w prowincji Catania, dziś raczej przypomina schronisko dla zwierząt niż ludzi.

Borgo Lupo maps

Budynki w tej wiosce zostały wybudowane w latach 1940-41 z polecenia rządu faszystowskiego.  Głównym zamiarem rządu było tworzenia obywatelskich centrów przyszłego kraju, jakimi miały być faszystowskie Włochy po zakończeniu Drugiej Wojny Światowej. W tym okresie zostały również wybudowane takie miejscowości, jak Borgo Bonsignore, Borgo Baccarato, Borgo Giuliano. Budowa podobnych wiosek do Borgo Lupo była jedną z części faszystowskiej polityki rolnej, w tym reforma o nazwie „dell’Ente di Colonizzazione del Latifondo Siciliano”. Według tej reformy sycylijskie wioski za pomocą szeregu infrastrukturalnych zmian i reorganizacji rolnictwa miały stać się niezależne i konkurencyjne miastom. W większości przypadków w takich miejscowościach powstawały farmy, obok których również funkcjonowały sklepy, kościoły, komisariaty, szpitale, urzędy. Dziewicze i nie uprawiane wcześniej ziemie sycylijskie otrzymały właścicieli, którzy mieli uzyskać jak najwięcej darów od tej ziemi.

Borgo Lupo1

Niestety w przypadku wioski Borgo Lupo ta piękna bajka się nie miała szczęśliwego zakończenia. Z roku na rok ludność opuszczało to miejsce, żeby w końcu zostało tu kilka rodzin farmerskich, które uprawiają okoliczne ziemie. Pozostałe opuszczone domu są zamieszkiwane przez świnie, gęsi, konie, kozy, kury, które zostały bez swoich właścicieli. W pustych i zaniedbanych budynkach szkoły, koszarach, starym ratuszu  można spotkać nowych czworonogich mieszkańców. Najgorszym okresem w krótkiej historii Borgo Lupo było ostatnie 15 lat, kiedy większość mieszkańców wyjechała do innych miast w poszukiwaniu pracy i lepszych warunków życia.

BorgoLupo

Spacerując wśród opustoszałych budynków można zobaczyć pozostawione auta, maszyny rolnicze, poczuć się jak w jakimś filmie katastroficznym, typu „Jestem Legendą”. Tutaj czas jakby się zatrzymał i nic nie da się z tym zrobić!

4 uwagi do wpisu “Sycylijskie miasteczko-widmo

  1. Nastrój grozy ! Czyli, teoretycznie, można byłoby tam osiedlić ludzi, którzy ryzykują swoje życie i w szalupach przebijają się przez morze Śródziemne, czy tak?
    Bardzo ciekawa kwestia.
    A i zwierząt hodowlanych żal,bo bez opieki człowieka przecież dziczeją..

    Polubione przez 1 osoba

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s