Bajeczne miasto trulli

Niezwykła architektura włoskiego Alberobello

Apulia jest pełna niespodzianek: starożytne ruiny, unikatowe rustykalne domki  trulli, piękne piaszczyste plaże, wspaniałe krajobrazy i ośrodki sztuki barokowej. Cały region słynie z unikalnych form budownictwa, jednym przykładów nietuzinkowej architektury jest miasteczko Alberobello. Apulijskie miasteczko znane jest na całym świecie z domków trulli, które zostały wpisane w 1996 roku na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Miasteczko zamieszkałe przez ponad 10 tysięcy mieszkańców, znajduje się w 55 km od stolicy regionu – Bari i w 27 km od morza Adriatyckiego.

Alberobello-maps

Trullo to urocze małe domki w kształcie koła lub kwadratu, zbudowane z kamienia wapiennego, bez zaprawy, kryte stożkowym dachem. Zwieńczeniem domku zwykłe były krzyże lub inne symbole, na wielu budynkach można zobaczyć tajemnicze hieroglify o wiadomym znaczeniu. Ściany trullo są bardzo grube, dzięki czemu zimą utrzymują ciepło, a latem gwarantują chłodek. W Alberobello znajduje się ponad półtora tysiąca białych budyneczków z czarnymi dachami trullo, w sąsiedniej miejscowości Martina Franca również można podziwiać takiego typu budyneczki, lecz ich liczba jest o wiele mniejsza.

Alberobello

Historia pochodzenia domków typu trulli nie została do końca wyjaśniona, ale istnieje kilka ciekawych teorii. Według jednej z takich teorii takie budyneczki powstawały między XIII a XV wiekiem, a głównym powodem był wydany przez króla Ferdynanda I Aragońskiego zakaz budowania stałych domów dla apulijskich chłopów. Takie domki wapienne można było w każdej chwili przenieść w inne miejsca bez większych problemów. Uznaje się również, że pomysłowi mieszkańcy Apulii wybierali taką formę budownictwa, żeby uniknąć płacenia podatków. W tych czasach opodatkowaniu nie podlegały wyłącznie domy niewykończone, a domki typu trulli w każdej chwili można było rozebrać i złożyć z powrotem. Budyneczki, które na pierwszy rzut oka wyglądają na nietrwałe – przetrwały wieki i teraz mogą cieszyć oczy milionów turystów z całego świata.

Aktualnie, Alberobello znajduje się na liście głównych atrakcji Apulli, dlatego zwiedzający mogą znaleźć tutaj doskonale rozbudowaną bazę turystyczną: hotele, restauracje, sklepy. Głównym zabytkiem miasteczka jest kościół św. Antoniego, zbudowany w XX wieku, który jest jedną z największych i najwyższych budowli typu trullo. Dodatkowo turyści mogą podziwiać wnętrza domków trullo, podążając wąskimi uliczkami Alberobello.

Alberobello29

5 uwag do wpisu “Bajeczne miasto trulli

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s