Włoska kolebka renesansu

Główny ośrodek kulturalny Italii znajduje się w pięknej Florencji.

Stolica Toskanii od wieków budziła wiele emocji, po upadku Imperium Rzymskim właśnie Florencja została ważnym centrum gospodarczym i kulturalnym. Założone przez Etrusków miasto w 82 roku przed naszą erą było kilkakrotnie zniszczone i odbudowane. W czasach antycznych to miasto pozostało w cieniu wielkiej stolicy, lecz po upadku cesarstwa poszczególne miasta, w tym Florencja nabierały coraz większego znaczenia. Największej potęgi miasto u stóp Alp uzyskało w drugiej połowie XV wieku pod rządami rodu Medyceuszów. Ten słynny ród kupiecki i bankierski na zawsze zmienił oblicze i znaczenie miasta w ówczesnej historii. Wielu przedstawicieli florenckiej rodziny zasiadali na tronach stolicy Apostolskie, takich państw jak Francja, Hiszpania, Niemcy, Anglia.

Florencja maps

Florencja w czasach panowania Medyceuszy nabrała wyjątkowego blasku, do czego również przyczyniło się wielu artystów, których wspierali przedstawiciele znanego rodu. W tym mieście tworzyli Niccolo Machiavelli, Leonardo da Vinci, Michelangelo, Giovanni Boccaccio, Sandro Botticelli, Rafael Santi (Sanzio), Donatello oraz wiele innych wybitnych artystów. Dzieła tych wielkich majstrów można podziwiać w całej Florencji na ulicach, galeriach sztuki, muzeach. Miłośnicy sztuki renesansowej muszą podążać szlakiem genialnych artystów.

Florencja3

Centralnym punktem miasta jest wspaniała katedra Santa Maria del Fiore, która posiada największą ceglaną kopulą na świecie. Sam kościół również należy do największych tego typu budynków na świecie, a jego budowa trwała, przez co najmniej 600 lat z przerwami. Gotycka katedra posiada przepiękną marmurową fasadę, nietuzinkowe wnętrza, cudowne freski, naprzeciwko znajduje się imponujące Baptysterium, które niestety nie pozwala zrobić pełnych ujęć katedry, zakrywając swoim rozmiarem. Tuż obok Duomo również możemy podziwiać okazałą dzwonnicę Campanile di Giotto, ze szczytu, której rozlega się przed oczami fantastyczna panorama miasta. Piazza del Duomo ma wiele do zaoferowania dla podróżników oprócz słynnych zabytków także liczne sklepy z upominkami, urocze restauracje i eleganckie hotele. Warto obejrzenia jest również Piazza Santa Croce z gotyckim kościołem św. Krzyża, na tym placu często są organizowane jarmarki i różnego rodzaju targi. Przy kościele można zobaczyć pomnik jednego z najwybitniejszych mieszkańców Florencji – Dante Alighieri.

Firenze1

Kolejną wizytówką miasta jest Ponte Vecchio, do którego można dotrzeć z centrum miasta przez Galerię Uffizi tuż nieopodal Piazza Della Signoria. Najsłynniejszy i najstarszy most miasta to ośrodek jubilerów i złotników, którzy oferują wyjątkowej urody biżuterię. Natomiast na głównym placu Florencji można zobaczy ogromna liczbę doskonałych rzeźb, w tym słynnego „Dawida” Michała Anioła( w tej chwili niestety podziwiamy cudowną kopię tego arcydzieła).  Piazza Della Signoria obfituje w piękne dzieła sztuki: Fontana Neptuna, konny posąg Kosmy I Medici, wspaniałe rzeźby w Loggia dei Lanzi. Przy placu warto odwiedzić Pałac Vecchio, gdzie znajduje ratusz oraz urząd stanu cywilnego wraz z ogromną liczbą fresków. Z kolei Galeria Uffizi to jeden z najstarszych muzeów w Europie, zbiory, którego należy do imponujących i jednych z najbardziej bogatych na świecie. Fasadę budynków zdobią posągi najwybitniejszych artystów, tworzących we Florencji.

Florencja2

Będąc we Florencji nie wolno ominąć renesansowy Palazzo Pitti, który jest częścią z największych kompleksów muzealnych w mieście. W pałacu Pittich należy odwiedzić galerię Palatina, galerię sztuki współczesnej, muzeum wyrobów srebrnych, galerię kostiumów oraz rozciągają się na powierzchnię blisko 11 hektarów przepiękne ogrody Boboli.  Na zwiedzanie tego kompleksu należy zarezerwować cały dzień i liczyć się z kosztem około 20 Euro za bilet wejściowy. Miłośnicy niepowtarzalnych widoków muszą się udać do Piazzale Michelangelo, gdzie wznosi się brązowy posąg Dawida, kolejna kopia dzieła Michała Anioła. Przebywając na tym placu przed zwiedzającymi odkrywa się nieziemska panorama Florencji.

Florencja4

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s