Wieczne atrakcje Wiecznego Miasta

Gdy jesteś w Rzymie, rób to co Rzymianie

Stolica Włoch to kolebka historii, kultury, sztuki. Na każdym kroku można spotkać antyczne pomniki czy fenomenalne zabytki, piękne wille, nietuzinkowe kamienice i niepowtarzalne kościoły. Na przestrzeni wieków to miasto było świadkiem narodzenia i upadku wielu republik, imperiów. Budowle Rzymu pamiętają mnóstwo ważnych wydarzeń historycznych, to miasto było niszczone, spalone, odbudowane. Los Wiecznego Miasta nie oszczędzał, właśnie, dlatego to miasto jest wyjątkowe w każdym calu, ono przetrwało wszystko i będzie trwać w nieskończoność.

Roma12

Rzym jest jednym z miast, które posiadają największą liczbę zabytków na metr kwadratowy. Miasto na siedmiu wzgórzach zachwyci każdego miłośnika muzeów i pomników. Na pierwszym planie oczywiście pojawia się centrum historyczne, którego nie da się przejść i zobaczyć w ciągu jednego dnia. Pierwszorzędną atrakcją Rzymu jest na pewno Watykan i jego skarby. Trasa Watykańska obejmuje między innymi Bazylikę św. Piotra, Salę Sobieskiego, Salę Rafaela, Apartament Borgia, Kaplicę Sykstyńską, Galerię Kandelabrów, Muzeum Pio-Clementino, Galerię Arrasów, Galerię Map, Pinakoteki oraz przeuroczych sadów papieskich. Cała wycieczka zajmuje około 4-5 godzin i kosztuje 16 EUR.

Roma13

Nieopodal Watykanu, nad Tybrem wznosi się Zamek świętego Anioła, gdzie znajduje się mauzoleum cesarza Hadriana oraz innych rzymskich władców. W zamku również znajduje się muzeum średniowiecznej broni, a cena biletu wejściowego wynosi 10 EUR. Amatorzy sztuki barokowej mogą podążać szlakiem dwóch włoskich geniuszy architektury Berniniego i Borrominiego. Na liście ich wielkich dzieł znajdują się takie zabytki jak fontanna Trytona, Pszczół, Mojżesza, pałac Barberinich i Kwirynalski, kościoły św. Andrzeja, św. Zuzanny, Matki Boskiej Zwycięstwa, bazyliki św. Bernardyna oraz Matki Bożej Aniołów i Męczenników.

Roma14

Zabytki antycznego Rzymu to niewątpliwie legendarne Koloseum, największy zbudowany amfiteatr świata. Wokół Koloseum znajduje się ogromna liczba atrakcji turystycznych, w tym Forum Romano, Forum Trajana, Kapitol, bazylika Santa Maria in Cosmedin, gdzie w przedsionku kościoła tworzą się ogromne kolejki do podziwiania Ust Prawdy. Kierując się do dworca Termini od Piazza Venezia można zwiedzić po drodze słynną fontannę di Trevi, Panteon, piazza Navona czy schody Hiszpańskie. Kolejnym punktem na mapie Rzymu jest wspaniała Piazza del Popolo, który w przeszłości odgrywał miejsce publicznych egzekucji. W kilku minutach drogi od tego placu można znaleźć się w ogrodach Borghese, który pełen malowniczych świątyń i wspaniałych rzeźb.

Roma16

Oprócz słynnych Watykańskich muzeów swoją obecnością również warto zaszczycić takie miejsca jak Galerię Doria-Pamphilj, gdzie znajdują się arcydzieła takich twórców: Tycjan, Velazquez, Breughl, Tintoretto czy Caravaggio. Miłośnicy sztuki muszą także odwiedzić Galerię Borghese czy Narodową Galerię Sztuki Antycznej w pałacu Barberini. W Rzymie obok dzieł antycznych twórców można podziwiać kolekcje i zbiory bardziej nowoczesnych autorów, w tym w Narodowym Muzeum Sztuki (MAXXI) oraz w Narodowej Galerii Sztuki Współczesnej, gdzie między innymi publiczności przedstawione są dzieła Cézanna, Kandinskiego, Pollocka, Moneta, Van Gogha. Glównym muzeum Wiecznego miasta pozostaje jednak Muzeum Narodowe, które ma cztery siedziby, które znajdują się w różnych częściach miasta. Najważniejsza siedziba znajduje się w Termach Dioklecjana, pozostałe to Crypta Balbi, Pałac Massimo, Pałac Altemps. Kolejną atrakcyjną placówką na mapie Rzymu jest Muzeum Figur Woskowych, w kolekcji którego można zobaczyć wiele ważnych figur, związanych z historią tego miasta. Bilety wstępów do tych muzeów wahają się w granicy 7-12 EUR. Chociaż koszty i czas spędzony w tym miejscu mogą być ogromne – to wspomnienia pozostałe po Rzymie są bezcenne.

Roma15

5 uwag do wpisu “Wieczne atrakcje Wiecznego Miasta

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s