Miasteczko klasztorów i świętych relikwii

Monte Cassino – symbol jednej z najważniejszych walk Drugiej wojny światowej.

Małe miasteczko w regionie Lacjum w prowincji Frosinone dla wielu pozostaje symbolem największej lądowej bitwy w Europie w czasie Drugiej wojny światowej.  Niewysokie wzgórze Monte Cassino nad doliną rzeki Liri uważane jest przez Polaków za miejsce pamięci narodowej, gdzie spoczywa ponad 1000 polskich żołnierzy oraz ich wielki przywódca generał Władysław Anders. Monte Cassino  co roku jest odwiedzane przez setki tysięcy turystów, którzy składają hołd żołnierzom, poległym w jednej z najbardziej krwawych walk pomiędzy wojskami alianckimi a niemieckimi. Obie strony konfliktu poniosły straty w 75 tysięcy wojaków, którzy na zawsze pozostali na włoskie ziemi.

Montecassino maps

Główną wizytówką miasteczka Cassino są jeden z najstarszych klasztorów na świecie oraz liczne obiekty sakralne. Na wysokości  519 metrów wznosi się okazałe Opactwo Benedyktyńskie, które zostało założone w dalekim w 529 roku naszej ery. Z polecenia św. Benedykta z Nursji rozpoczęto budowę jednego z pierwszych kościołów chrześcijańskich, w którym zostało utworzone opactwo . Jeden z ojców kościoła oraz autor reguł benedyktyńskich odegrał ogromną rolę na kształtowanie życia zakonnego, a jego główna siedziba stała się owym czasie najważniejszym duchowym miejscem chrześcijańskiej Europy.  W czasach świetności  klasztor został podniesiony do rangi katedry, a biblioteka klasztorna liczyła ponad sto tysięcy cennych rękopisów i antycznych ksiąg.

MonteCassino1

Niestety położenie klasztoru stało jego przekleństwem, ponieważ w swojej długiej historii ten ośrodek był niszczony i odbudowany kilka razy. Do zniszczenia opactwa w różnych okresach historii przyczyniali się między innymi Logobardowie, Saracynowie, wojska Napoleona, lecz największych zniszczeń klasztor doznał podczas już wspomnianej bitwy o Monte Cassino. W 1944 roku na wzgórzu zostało zrzucono ponad 1200 ton bomb przez siły alianckie, co spowodowało kompletne spustoszenie. W czasie bombardowanie ocalały niektóre bezcenne skarby kultury europejskiej, które zostały przewiezione do Watykanu.

Montecassino2

Po wojnie opactwo Benedyktyńskie bardzo szybko odbudowali i teraz go mogą podziwiać turyści z całego świata. Oprócz słynnego klasztoru podróżujący mogą zwiedzić muzeum oraz Cmentarz Polski w Montecassino. Główną atrakcją opactwa są relikwię św.Benedykta oraz jego siostry bliźniaczki św.Scholastyki.

Montecassino3

3 uwagi do wpisu “Miasteczko klasztorów i świętych relikwii

  1. Są takie miejsca na świecie, gdzie serce prawdziwego Polaka bije mocniej. To na przykład klasztor pod Monte Cassino, czy też cmentarz polski w Teheranie. Oba te miejsca są ze sobą związane Armią Generała Andersa. Cześć i chwała bohaterom! Śmierć wrogom Ojczyzny!

    Polubienie

  2. Nawiązując do jedzenia i Monte Cassino… w mieście, przy ulicy biegnącej obok dworca autobusowego jest knajpa, sklep, w której można zjeść tanie i przepyszne włoskie pasty i nie tylko. Co więcej w knajpie tej sprzedaje Polka! Serdecznie pozdrawiamy!!!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s