Pielgrzymkowa destynacja Północnej Italii

Padwa znana i lubiana przez miliony turystów

W cieniu stolicy regiony Wenecja Euganejska na uwagę również zasługuje zabytkowe miasto Padwa. Włoska Padova jest jedną z głównych destynacji pielgrzymkowych na świecie. Ogromna liczba wyjątkowych i kościołów i bazylik, sławnych uniwersytetów może zaskoczyć nie jednego obytego w podróżach turystę. Miasto położone na Nizinie Padańskiej nad rzeką Bacchiglione w dalekiej przeszłości  było jednym z największych miast północy oraz odgrywało rolę ważnego ośrodku przemysłowego.

Padwa maps

Historia Padwy była dość długa i burzliwa, los nie oszczędzał tego miasta. Według twierdzeń archeologów pierwsze osady ludności na tych terenach pojawiły się w XI-X wieku przed naszą erą, a w IV wieku p.n.e., zostało założone miasto Patavium przez lud Wenetów. Wzmianka o tym mieście pojawia się w nieśmiertelnym utworze Homera „Eneidzie”, jako miasto schronienia Antenora, Trojańczyka i doradcy króla Priama, który został jego założycielem. W Padwie znajduje się nawet grobowiec Antenora. Po czasach ogromnego rozkwitu przyszły niestety czasu pełnego zniszczenia. Na początku VII wieku Patavium zostało zrównane z ziemią przez Longobardów, ale już w 774 roku miasto przeszło pod władzę Karola Wielkiego, który go odbudował. W kolejnych latach Padwa znajdowała się we władaniu Weneckiej Republiki, Austrii, Królestwa Włoch Napoleona I.

Padwa1

Główną wizytówką miasta jak już wspominaliśmy są Bazyliki i kościoły, w tym romańsko-gotycko-bizantyjska bazylika św.Antoniego, budownictwo której rozpoczęto rok po śmierci tego świętego w 1232 roku. W tym największym kościele Padwy znajduje się między innymi grób św. Antoniego Padewskiego, do którego co roku zmierzają tysiące pielgrzymów z całego świata. Kolejnym punktem na mapie jest monumentalna bazylika św.Justyny, rozmiary której mogą zrobić na każdym ogromne wrażenie. Odwiedzający to miasto nie mogą ominąć kaplicy Scrovegnich, która została udekorowana malowidłami i freskami słynnego włoskiego malarza Giotto di Bondone. Na uwagę również zasługują kościół Pustelników czy Sanktuarium Matki Bożej z Tessara, główna katedra Matki Bożej Assunta oraz przylegające do niej baptysterium.

Padwa2

Wśród pozostałych zabytków nie można ominąć najstarszego na świecie ogródu botanicznego, otwartego jeszcze w 1545 roku. Warto zaznaczyć, że ten unikalny ogród botaniczny został wpisany na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO w 1997 roku. Kolejnym znakiem firmowym Padwy jest drugi najstarszy uniwersytet we Włoszech, założony w 1222 roku przez grupę studentów i profesorów uniwersytetu Bolońskiego. Na tym uniwersytecie między innymi wykładał słynny Galileusz, a jego studentami byli Mikołaj Kopernik czy Jan Kochanowski. Główny budynek uniwersytetu Palazzo del Bo został również jednym z zabytków miasta, gdzie oprócz studentów można często spotkać odwiedzających. Natomiast największym placem miasta jest Prato Della Valle, w środku którego znajduje się mała wysepka Memmia otoczona przez 78 posągów znanych osobowości. Z kolei miłośnicy pamiątek architektonicznych muszą zobaczyć XIII wieczny pałac Della Regione, Palazzo del Capitanio, Casa de Ezzelino, Logia del Consiglio, Oratorio di San Giorgio, Scuola del Santo z freskami Tycjana. Padwa niewątpliwie zauroczy każdego amatora podróżowania, darując jemu niezapomniane chwile.

Padwa3

Jedna uwaga do wpisu “Pielgrzymkowa destynacja Północnej Italii

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s