Pierożki, pierożki, pierożki

Jaka kuchnia może się obejść bez tej przepysznej potrawy, włoska nie jest tu wyjątkiem.

Znane i lubiane pierożki we Włoszech mają swoje różne odmiany. Kuchnia włoska jest na tyle bogata, że każda odmiana pierożków ma swoją oryginalną nazwę, tak samo jak to wygląda w przypadku makaronu. Pierożki przyrządzają w tym kraju na wiele sposobów, z różnym nadzieniem i o różnej wielkości, miłośnicy wyrobów z ciasta gotowanego, pieczonego lub smażonego na głębokim oleju będą zachwyceni ogromnym wyborem. Poznajcie całą przepyszną rodzinę pierożkową: ravioli, tortellini, cappelletti, casoncelli, agnolotti, pansotti, tortelli di zucca, culurgiones, tordello, anolini, pansoti, panzerotti, agnolini, fagottini, a nawet mało brzmiąca po włosku nazwa – schlutzkrapfen.

Zaczynamy od najbardziej nam znanych pierożków – Tortellini. Ten rodzaj pierożków jest typowy dla Modeny oraz Bolonii. Swoją nazwę te pierożki/uszka zawdzięczają zdrobniałej nazwie placka „torta” czyli tortellini to nic innego jak mały placek. Okrągłe pierożki mogą mieć różne pyszne nadzienia, w tym grzyby, mięso, ser, warzywa oraz mogą być serwowane z różnymi sosami lub deepami. Co więcej zupę z tortellini można znaleźć we włoskim menu Bożonarodzeniowym. Bardzo ciekawa legenda jest związana z dziwnym kształtem pierożków – w miejscowości pomiędzy Bolonią a Modeną trzej bogowie Mars, Bachus oraz Wenus odwiedzili karczmę Korona. Po nocy świętowania Mars i Bachus zostawili śpiącą Wenus w karczmie, kucharz który zobaczył piękną bogini, będąc pod wrażeniem jej kobiecych wdzięków ulepił w kawałka ciasta „pępek bogini”.

Kolejnymi bardzo popularnymi pierożkami na całym świecie są Ravioli. Pierożek w kształcie poduszki jest jednym z najbardziej typowych produktów kuchni włoskiej. Ravioli mogą mieć owalny, kwadratowy lub prostokątny kształt, a faszerowane mięsem, rybami, serami, warzywami, w zależności od przepisów lokalnych. Najlepiej ten rodzaj pierożków smakuje w towarzystwie masła, dobrego sosu lub nawet bulionu. Bardzo trudno określić miejsce oraz czas kiedy się zarodziła tradycja na przyrządzenia tych pierożków, ale wiadomo jedno, że w czasach Giovanni Boccaccio zajadali się tą potrawą, o czym on wspomniał w swoim nieśmiertelnym dziele „Dekameron”.

Bardzo podobne do ravioli są pierożki pochodzące z Piemontu, a mianowicie – Agnolotti. Kwadratowe pierożki o wielkości przynajmniej 2,5 cm posmakują każdemu miłośnikowi włoskiej kuchni. Agnolotti zawdzięczają swoją nazwę „kapeluszowi księdza”, do którego kształtem są bardzo podobne. Najczęściej tę odmianę ravioli podaję się mięsem i warzywami.

Nie wolno zapomnieć o prześlicznych uszkach Cappelletti, które smakują wyśmienicie z każdym nadzieniem. Ten rodzaj pierożków jest typowy dla północno-środkowych regionów Włoch, w tym Emilia-Romania i Marche, skąd najprawdopodobniej pochodzi receptura ich przyrządzenia. Pierożki podobne kształtem do tortellini mają jednak wywinięte końce, żeby były bardziej podobne do ronda kapelusza, od którego i pochodzi ich nazwa „cappelletti”. Najlepiej smakują jeżeli zostaną ugotowane w bulionie mięsnym, przede wszystkim z kurczaka. Sposób przyrządzenia cappelletti jest dość  ciekawy – ciasto wypełnione nadzieniem składamy na pół po czym zawijamy wokół palca i łączymy końcówki.

Polecam również Anolini. Okrągłe pierożki pochodzące w prowincji Piacenza, ale również powszechne w Parmie. Po raz pierwszy to podanie zostało opisane w 1500 roku przez znanego kucharza Bartolomeo Scarpi, przepis ten był przekazywany z pokolenia na pokolenie przez wiele wieków. Anolini nie należą do łatwych potraw, dlatego jest uważane za wyrafinowane i bogate danie. Obowiązkowymi dodatkami do tych pierożków jest bulion, ser oraz gałka muszkatołowa. My już mamy nasze ulubione pierożki, a Wy?

13241426_10208113437448132_1531231424_o

10 uwag do wpisu “Pierożki, pierożki, pierożki

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s