Bolonia znana nie tylko z sosu

Stolica regionu Emilia-Romania zachwyca o każdej porze roku

Bolonia znane na całym świecie miasto, w którym został założony pierwszy uniwersytet. To ważne dla historii ludzkości wydarzenie miało miejsce w dalekim 1088 roku. W nowoczesnym życiu Włoch Bolonia nadal odgrywa bardzo ważną rolę, jest jednym z najbardziej rozwiniętych miast oraz głównym ośrodkiem  przemysłu, sztuki, nauki, kultury, turystyki. Na ulicach tętniącego życiem miasta można spotkać ogromną liczbę żaków i ciekawskich turystów, którzy odwiedzają liczne zabytki Bolonii. Położenie w samym sercu kraju przyczyniło się do tego, że to miasto stało się istotnym węzłem komunikacyjnym i handlowym.

Bolonia maps

Założone przez Etrusków w 189 roku przed naszą erą miasto zawsze znajdowało się w centrum zainteresowania najeźdźców, którzy nieraz podbijali miasto. W starożytności Bolonia była drugim co do wielkości oraz jednym z najważniejszych miast cesarstwa, bogactwo i przepych byli jej głównymi atutami. Stolica regionu Emilia-Romania pamięta wielu władców, którzy mieli różny wpływ na jej rozwój i teraźniejszy wygląd, dzięki czemu miasto nabrało niepowtarzalnego klimatu. W swojej historii Bolonia posiadała status państwa-miasta, które było niezależne finansowo i politycznie od reszty kraju.

Bolonia1

Bolonia w naszych czasach znajduje się w czołówce najbardziej odwiedzanych włoskich miast. Chociaż ona nie ma dostępu do morza to może zaspokoić nawet najbardziej wybrednego podróżnika. W tym mieście można spotkać ogromną liczbę zabytków i pamiątek historii, spróbować słynną bolońską kuchnię, zostać częścią jakiegoś ważnego kulturalnego wydarzenia. Mało kto wie, że kiedyś właśnie Bolonia była stolicą krzywych wież, a nie Piza. W średniowieczu tutaj istniało ponad 180 wież, z których do dzisiaj przetrwało tylko 12, w tym najsłynniejsze krzywe wieże – Due Torri. Jedna z nich, ta wyższa Torre degli Asinelli  odchylona jest od pionu około 3 metry, a z jej góry można podziwiać niesamowity widok na całe miasto, należy tylko pokonać tylko 498 schodów.

Bolonia3

Centralnym punktem miasta jest przepiękna Piazza Maggiore, wokół której wznoszą się wspaniałe gotyckie, renesansowe, romańskie budowle, przypominające o czasach największego rozkwitu tego grodu.  Przy głównym placu znajduje się najważniejszy i największy kościół Bolonii – bazylika św. Petroniusza, biskupa oraz głównego patrona tego miasta. Kościół zachwyca swoimi monstrualnymi rozmiarami i fascynującym wnętrzem.  Tuż obok katedry zobaczymy Palazzo del Podesta czy Palazzo del Comune oraz kościół di San Francesco z XIII wieku.  Przy placu również znajdują się Palazzo Re Enzo oraz kościół Santa Maria dei Carcerati.

Bolonia2

W mieście jeszcze można spotkać nietuzinkowe ruiny rzymskich budowli, w tym akweduktu, amfiteatru, term, które piękne komponują się z budowlami z innych epok historycznych. W Bolonii można również odwiedzić synagogę projektu Guido Muggia. Odwiedzając Bolonie nie wolno zapomnieć o jeden z jej symboli – fontannie Neptuna, autorstwa  słynnego flamandzkiego rzeźbiarza Giambologna.  Kolejna fontanna warta uwagi jest Fontanna Vecchia tuż obok ratusza Palazzo Comunale.  Nie mnie ważnym punktem turystycznym pozostaje Piazza Santo Stefano, która mieści zespół czterech romańskich kościołów: bazylikę Santo Stefano, kościół San Perolcro, kościół del Crocifiso, bazylikę San Vitale e Sant’Agricola.

Bolonia4

Miasto słynie także ze swoich pięknych ogrodów i parków, które pomogą znaleźć ochłodę w upalne letnie dni.  Będąc w Bolonii zawitajcie do ogrodów Margherita, ogrodów Della Montagnola, ogrodu del Guasto, parku Carlo Urbani, ogrodu botanicznego prowadzonego przez Uniwersytet Boloński. Turyści uciekające przed upałami mogą znaleźć schronienie w licznych arkadach tego miasta, które są uznawane za najdłuższe na świecie sięgające długości blisko 4 km.

Bolonia5

3 uwagi do wpisu “Bolonia znana nie tylko z sosu

  1. Odkryłam Waszego bloga w najlepszym możliwym momencie – jestem w trakcie planowania podróży do Włoch 🙂 Każdy wpis jest dla mnie źródłem cennych informacji, dziękuję!

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s