Otwarte winnice czyli Cantine Aperte

Święto wina po włosku

W ostatnich latach coraz bardziej popularna jest tzw. Turystyka winiarska, dlatego w kraju, który jest największym producentów win ten rodzaj turystyki odgrywa szczególną rolę. Smakoszy wina mogą udać się do każdego regionu Włoch w celu zapoznania się z tradycją winiarską. W przeciągu roku można odwiedzić liczne jarmarki, degustacje, targi, święta wina oraz inne liczne wydarzenia. Enoturystyka we Włoszech jest bardzo rozwinięta dlatego należy tylko wybrać odpowiedni region winiarski, w którym koneserze tego trunku mogą posmakować swoich ulubionych gatunków. Najlepszy okres na zwiedzanie Włoch jest wiosna lub jesień, kiedy panuje okres winobrania.

Każdego roku w ostatni weekend maja odbywa się jedno z najważniejszych wydarzeń we Włoszech czyli Cantine Aperte (Otwarte winnice). Otwarte Piwnice to wydarzenia, które jest organizowane przez  Movimento Turismo del Vino. To stowarzyszenie non-profit działa od 1993 roku, kiedy po raz pierwszy zostały organizowane winiarskie imprezy.  Movimento Turismo del Vino obejmuje ponad 1000 najbardziej prestiżowych winnic we Włoszech. Stowarzyszenie prężnie działa w kilku płaszczyznach: uczestniczy w targach i międzynarodowych konferencjach, współpracuje z uniwersytetami i ośrodkami badawczymi, promuje winiarstwo na terenie kraju i za granicą.

Cantine1

We wszystkich regionach kraju producenci wina otwierają swoje winnice wszystkim chętnym, którzy przyjeżdżają w celu degustacji i zakupu kilku pysznych trunków, często nie spotykane w sklepach. Degustując wino można również posmakować smakołyków lokalnej kuchni, bo jakie picie bez jedzenia? Często przy winnicach są otwarte restauracje gdzie można delektować się pysznymi przekąskami popijając wina z rodzinnych winnic. Organizatorzy takich wydarzeń oprócz standardowych elementów pokazów oferują również wykłady na temat tego czy innego gatunku wina, jak powstają najlepsze trunki,  zostaje opisany cały proces rafinacji. Ważnym jest również zapoznanie się z tradycją spożywania tego rodzaju alkoholu.

Cantine2

Warto pamiętać, że wejście na takie degustacje jest płatne, ale w cenie biletu odwiedzający mają nieograniczony dostęp do trunków i przekąsek. Standardowa cena takiej wejściówki to 10 euro, oczywiście ta cena nie obejmuje całych butelek wina, tylko kieliszki z którymi trzeba poruszać się po piwnicach w celu posmakowania tego czy innego gatunku wina. Jednym z głównych elementów odwiedzania takich degustacji jest zakup dobrego i rzadko spotykanego wina, które będzie wspaniałą pamiątką w wyjazdu do Włoch.

Cantine3

Jedna uwaga do wpisu “Otwarte winnice czyli Cantine Aperte

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s