Sycylijska Twierdza Waz

Caltagirone główny ośrodek produkcji ceramiki na Sycylii.

Sycylia jest pełna niespodzianek, w każdej jej części można spotkać wiele interesujących miejsc. Jednym z takich miejsc niewątpliwie jest Caltagirone – ceramiczny raj, w którym na każdym kroku można podziwiać wspaniałe wyroby terakotowe. Kafelki ceramiczne zdobią mosty, podłogi, balustrady, balkony, fasady pałaców i kościołów, dzięki czemu w 2002 roku starówka miasta została wpisana na światową listę zabytków UNESCO.

Caltagirone maps

Nazwa miasta pochodzi od arabskiego Qal’ at al Gharùn, co w wolnym tłumaczeniu oznacza Twierdza Waz. Nazwa Caltagirone była wymieniona po raz pierwszy w dokumencie z 1143 roku, w którym był opisany wyjazd króla Ruggero II do Caltagirone i Judica Santo Pietro. Pierwsze stałe osady na terytorium współczesnej Caltagirone sięgają czasów prehistorycznych, na co wskazuje obecność dwóch nekropolii z okresu dwóch tysięcy lat przed naszą erą. Wykopaliska archeologiczne wskazują na to, że jako pierwsi osiedlili się na tych terytoriach Grecy, następnie Rzymianie. Natomiast największy wpływ na rozwój miasta mieli Arabowie, którzy wybudowali przepiękny zamek oraz wprowadzili nowe techniki wypalania gliny, z której powstawała lokalna ceramika. Złoty wiek „Miasta ceramiki” przypada na XV-XVII wieki, kiedy powstały uniwersytet i szpital w Caltagirone, oraz pojawiały się liczne kościoły, klasztory  i szkoły. Najtragiczniejszym momentem w historii miasta był rok 1693, kiedy miało miejsce potężne trzęsienie ziemi, w skutek którego prawie całe miasto uległo zniszczeniu. W kolejnych stuleciach Caltagrione została odbudowana i teraz wydaje się powraca do swojej świetności dzięki rozwoju garncarstwa oraz turystyki.

Caltagirone1

Caltagirone oprócz ceramiki słynie ze Schodów Świętej Marii Górskiej, które prowadzą do kościoła Santa Maria del Monte. Niepowtarzalne schody wykonane z czarnej skały ceramicznej, które liczą teraz 142 stopni oraz ozdobione ceramiką, wyprodukowaną przez lokalnych rzemieślników.  Schody Świętej Marii Górskiej stają się sceną niezwykłego wydarzenia La Scala Illuminata, które odbywa się co roku 24 i 25 lipca podczas święta głównego patrona miasta Santo Giacomo. W tych dniach schody zostają ozdobione przez tysiące światełek, które tworzą niezwykły spektakl. Ważnym punktem na mapie miasta jest Regionalne Muzeum Ceramiki, w którym można podziwiać ponad 2500 eksponatów. W małym miasteczku znajduje się ponad 40 kościołów, w tym kościół Sant’Agata, Santa Lucia, San Giorgio, San Domenico, San Pietro, Santa Rita, Signore del Socorso oraz katedra di San Giuliano.

Caltagirone2

Spacerując miastem warto się przejść przez most świętego Franciszka, który jest ozdobiony ceramicznymi dekoracjami. Na uwagę zasługuje również jeden z najpiękniejszych ogrodów na Sycylii La Villa di Caltagirone, gdzie można podziwiać różne gatunki pięknych drzew i kwiatów. Kolejnym wspaniałym miejscem do spacerowania jest Il Parco Della Musica, wykonany w stylu mauretańskim.

IMG_4203

3 uwagi do wpisu “Sycylijska Twierdza Waz

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s