Śpiewać każdy może, zwłaszcza we Włoszech

Wkład włoskiej muzyki w światowe dziedzictwo kulturowe.

Z uwagi na fakt, iż włoski język uznaje się za jeden z najbardziej melodyjnych i harmonijnych języków, włoscy wykonawcy cieszą się tak ogromną popularnością na całym świecie. Piękna włoska mowa była specjalnie stworzona dla opery, najlepsi śpiewacy operowi oraz tenorzy pochodzą właśnie z półwyspu Apenińskiego. „Król tenorów” czyli wielki Enrico Caruso, którzy rozpoczął erę wielkich tenorów XX wieku i przyczynił się do popularyzacji włoskiej muzyki operowej. Po dzień dzisiejszy jest uznawany za jednego z najwybitniejszych śpiewaków wszechczasów. Ogromny sukces i uznanie osiągnęli również tacy rodacy „Wielkiego Caruso” jak Mario Del Monaco, Giuseppe Di Stefano, Beniamino Gigli, Carlo Bergonzi. Nie mniej jednak jednym z najbardziej rozpoznawalnych głosów włoskiej muzyki klasycznej pozostaje fenomenalny Luciano Pavarotti, który święcił triumfy przez ponad czterdzieści lat trwania jego kariery tenora. Jego następcą można nazwać bardzo utalentowanego śpiewaka Andrea Bocelli, który jest zdobywcą ogromnej liczby nagród i wyróżnień oraz posiadaczem jednego z najpiękniejszych głosów końca XX i początku XXI wieku. Hymnem włoskiej muzyki operowej pozostaje utwór „O sole mio”, który jest kwintesencją wszystkiego co włoskie.

Lecz Włochy to nie tylko muzyka klasyczna oraz opera to również kuźnia muzyki rozrywkowej. Italia jest ojczyzną jednego z najstarszych konkursów piosenkarskich w Europie, a mianowicie Festiwalu w San Remo. Zaczynając od 1951 roku ogólnokrajowy konkurs przyciąga uwagę widzów nie tylko z Włoch, ale całej Europy. W latach swojej świetlności ten Festiwal Piosenki Włoskiej był transmitowany w wielu krajach europejskich. Początek oraz rozkwit swojej kariery zawdzięczają tacy wykonawcy jak Nilla Pizzi, Domenico Modugno, Al Bano, Eros Ramazzotti, Ricchi e Poveri, Toto Cutugno oraz wiele innych. Piosenki Al Bano czy właściwie Albano Carrisi do tej pory królują na parkietach dyskotek i klubów nocnych, jego repertuar często śpiewany na karaoke party, te piękne utworzy lecą w radiu, a on sam przyjeżdża do Polski na koncerty. Każdy z nas chociaż raz w życiu śpiewał wielkie hity „Felicita”, „Ci Sara”, „Sempre Sempre”, „Liberta” oraz wiele innych.  Nie można zapomnieć o słonecznym przeboju „Acapulco” w wykonaniu Ricchi e Poveri , który przenosi nas w czasy wiecznych wakacji i beztroskich dni.

W ostatnich latach we Włoszech ogrom sukcesów osiągają raperzy i hip hopowcy, trudno sobie wyobrazić tak melodyjny język w melorecytowaniu, ale jednak to się przejęło wśród młodzieży.  Jednym z najbardziej znanych raperów jest Fabri Fibra, utwory którego można usłyszeć nie tylko we Włoszech, ale również w Polsce czy innych krajach Europy. Włoski Eminem, jak go często nazywają, może pochwalić się ponad dwudziestoletnią karierą.  Innym nie mniej znanym wykonawcą jest CapaRezza, który zadebiutował na słynnym Festiwalu w San Remo w 1997 roku. W tym licznym gronie hip hopowców możemy znaleźć Jovanotti, Clementino, Articolo 31, Club Dogo oraz wiele innych.  Może również być niewyobrażalny ten fakt, że we Włoszech działa dużo kapel rockowych. Najbardziej barwnymi przedstawicielami tego gatunku muzycznego są: Finley, Los Fastidios, Inzirli, Negrita, Maxophone, Linea 77. Włoska mowa nadaje się do wszystkich gatunków muzycznych, może chociaż wykonawcy tej muzyki nie są znani na całym świecie, jak wykonawcy angielskojęzyczni, ale posiadają rzesze wiernych fanów.

 

 

 

2 uwagi do wpisu “Śpiewać każdy może, zwłaszcza we Włoszech

  1. Bardzo fajny tekst. Ciekawa jestem, czy – podobnie jak w niektórych innych krajach europejskich – współcześni włoscy wykonawcy sięgają też do repertuaru tradycyjnego, np. pieśni ludowych albo dawnej muzyki dworskiej.

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s