Vinci – nie tylko człowiek

Człowiek jest mo­delem świata

Vinci wszystkim kojarzy się głównie z nazwiskiem jednego z najwybitniejszych polihistorów świata. „Człowiek renesansu”, którego pełne imię brzmiało, Leonardo syn Pietra z miasta Vinci (w rozumieniu współczesnym osoby nie posiadały nazwiska), został wizytówką tego miasteczka, położonego w pięknym regionie Toskania. To wyjątkowe miasteczko leży 35 kilometrów od stolicy regionu – Florencji. Osoby udające się do tego miasteczka muszą wybrać pociąg w kierunku Florencja-Piza-Livorno lub Florencja-Siena. Najbliższym przystankiem do Vinci będzie stacja Empoli, skąd do Vinci można dotrzeć autobusem Coopit Empoli – Vinci lub taksówką. Bilet kolejowy do Empoli kosztuje około 4 euro w jedną stronę plus bilet autokarowy w granicach 2 euro.

Vinci-mapaŹródło: maps.google.com

Po dotarciu do miasteczka w pierwszej kolejności należy udać się do Muzeum Leonardo da Vinci, gdzie można znaleźć największą na świecie kolekcję planów, dokumentów oraz modeli wykonanych przez wielkiego naukowca. Kolekcja muzealna składa się z co najmniej 60 modeli maszyn, skonstruowanych na podstawie szkiców artysty i jego odręcznych notatek, co więcej, dzięki nowoczesnym technologiom udało się połączyć średniowiecze z XXI wiekiem! Za pomocą cyfrowych animacji i interaktywnych aplikacji świat, Leonardo da Vinci będzie jeszcze bliższy zwiedzającym. To wyjątkowe muzeum znajduje się w zamku hrabiów Guidi oraz Palazzinie Uzielli, którzy są otoczeni średniowiecznym murem w samym centrum miasta Vinci. Zbiór dzieł Leonarda jest głównym dziedzictwem naukowym Włoch, dlatego setki tysięcy ludzi odwiedza to miejsce każdego roku. Pomysł powstania muzeum poswatał jeszcze w 1919 roku, kiedy zamek Guidi został własnością miasta, ale dopiero 15 kwietnia 1953 roku udało się wnieść go w życie. Od tamtej chwili kolekcja muzealna stale się powiększa dzięki darczyńcom, naukowcom oraz inwestycjom samorządu miasta.

Warto również odwiedzić niezwykłą bibliotekę, Leonardianę, zawierającą liczne dokumenty sporządzone przez samego Leonardo i która z biegiem lat została ważnym ośrodkiem badań naukowych.  To nie koniec atrakcji związanych z osobą tego naukowca, 3 km od miasteczka Vinci można znaleźć dom, w którym wszystko się zaczęło. Jest on otwarty dla zwiedzających w ciągu całego roku, w godzinach od 10 do 19 lub 10 do 17 (w zależności od pory roku). Wszyscy miłośnicy talentu Leonarda da Vinci mogą kupić jeden bilet wstępu do tych wszystkich atrakcji za jedyne 11 euro (muzeum + dom Leonardo+ ekspozycja). Zwiedzając miasteczko turyści mogą korzystać z uroków uroczej starówki oraz  pięknych otaczających go wzgórz, porośniętych licznymi gajami oliwnymi oraz winoroślą.

Zwiedzanie miasta Vinci przeniesie Was do czasów Leonardo da Vinci, który zmienił oblicze nauki i podarował ludzkości ogromną liczbę wyjątkowych wynalazków.

Jedna uwaga do wpisu “Vinci – nie tylko człowiek

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s