Wspaniały klejnot Riviery del Conero

Miasteczko Sirolo warte grzechu…

Region Marche odkrywa kolejne swoje piękne oblicza. Nad morzem Adriatyckim można podziwiać 20-kilometrową Rivierę del Conero oraz Park Narodowy Conero, centralnym punktem której jest niewielka góra Monte Conero, ze szczytu której otwiera się nieziemski widok. Nieopodal na terenie Parku Narodowego znajduje się miasteczko Sirolo, oferujące wspaniały wypoczynek na łonie natury. Tutaj podziwiać można rzadko spotykane gatunki insektów, roślin, drzew, ptaków i drobnych zwierząt. Właśnie to 4-tysięczne miasteczko jest popularnym kurortem morskim nad morzem Adriatyckim, gdzie czyste turkusowe morze spotyka się górami.

Sirolo maps

Plażowicze i miłośnicy morskiej bryzy odnajdą w Sirolo wiele zachwycających miejsc. Ten kurort morski oferuje odpoczynek na ośmiu plażach, w tym Urbani, San Michele, wybrzeże „Sassi Neri”, plaża „Due sorelle”,  dei Lavori, dei Forni, dei Gabbiani oraz dei Frati. Większość tych plaż składa się ze żwiru oraz białych kamieni skalnych, dzięki czemu woda w morzu jest bardziej przezroczysta i czysta oraz unikniemy uczucia wchodzącego piasku we wszystkie zakamarki naszego ciała. Co więcej obok Sirolo jest dużo zatoczek, skał i klifów do odkrycia. Miasto posiada w pełni wyposażoną infrastrukturę turystyczną oraz sportową, dzięki czemu wczasowicze mogą korzystać w wielu atrakcji.

Sirolo1

Sirolo jak twierdzą historycy jest miejscem, gdzie obecność pierwszych ludzi datuje się na okres sprzed  100 tysiącu lat. Jeszcze za neolitu na terenie dzisiejszego Parku Narodowego Conero pojawiły się pierwsze osady prehistorycznych ludzi. W Sirolo istnieje wiele archeologicznych pamiątek oraz nekropolii Piceno, która jest największą w regionie Marche. Na przestrzenie wieków miasteczko zostało podbite przez Greków, Barbarzyńców, Gotów, żeby w końcu stanąć częścią Królestwa Włoskiego.

Sirolo2

Nieduże miasteczko można obejść w kilka godzin, spacerując wąskimi uroczymi uliczkami Sirolo. Wędrówkę należy zacząć od starówki,  podążając główną ulicą Via Italia można dotrzeć do Piazza Franco Enriquez przechodząc przez zabytkową bramę. Przy Via Italia znajdują się liczne hoteliki i butiki, sklepy i restauracje, gdzie można nabyć i spróbować lokalnych produktów. Punktem kulminacyjnym wędrówki jest Piazzale Marino, gdzie znajdują się tarasy widokowe, z których można podziwiać zniewalające widoki Riviery del Conero.  Chwilą odetchnienia po dniu spędzonym na gorącej plaży może być spacer w miejskim parku Parco di Sirolo.

Sirolo3

7 uwag do wpisu “Wspaniały klejnot Riviery del Conero

  1. Rozpatrywałam to miejsce na wakacje rok temu, ale wygrała Toskania. Chętnie odwiedzę te rejony, gdyż są tak różne od wybrzeży Adriatyku nieopodal Wenecji, które odwiedziliśmy wiele razy. Dziękuję za inspirację 🙂 P.S zaintrygowały mnie te „rzadko spotykane insekty” w tym regionie – co autor miał na myśli? 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s