Włoski raj dla zakupocholiczek

Stolica mody zaprasza nie tylko na zakupy

Mediolan, miasto futbolu i mody jest drugim, co do wielkości miastem Włoch i najbardziej rozwiniętym.  Jedno z najbogatszych miast Europy stanowi ważny ośrodek gospodarczo-finansowy, co można zobaczyć po luksusowych willach, gdzie mieszkają znani projektanci mody i piłkarze, ekskluzywnych samochodach jeżdżących po ulicach miasta i szykownie ubranych mieszkańcach. Mediolan nie może się pochwalić tak dużą ilością zabytków historycznych jak Rzym, potrafi jednak oczarować, a nawet i zaczarować na swój sposób.

Milan maps

Dojazd do tak ważnego ośrodka przemysłowego oraz kulturalnego jest bardzo wygodny. W pobliżu Mediolanu znajdują się trzy lotniska, które połączone są z miastem licznymi liniami autobusowymi. Nawet turyści będą zaskoczeni dogodną i rozbudowaną komunikacją miejską, dość szybko i wygodnie można dotrzeć do każdej części Milanu korzystając z 4 linii metra, trolejbusów, autobusów, tramwajów, komunikacji rowerowej, a nawet żeglugi śródlądowej.

Mediolan co roku przyciąga miliony turystów, którzy zostawiają krocie w słynnych sklepach disagnerskich jak Gucci, Valentino, Armani, Dolce & Gabbani, Versace, Prada, Nino Cerruti i wiele innych. Symbolem tego włoskiego miasta od XIX wieku jest słynna Galeria Vittorio Emmanuele II, od której zaczyna się modowy maraton, który prowadzi przez ulice Via Montenapoleone, Via Manzoni, Via Sant’Andrea, Via Vittorio Emanuele i Via della Spiga. Miłośniczki zakupów spędzają godziny, a nawet dni na zaspokojeniu swoich małych i dużych zachcianek. Co roku w Mediolanie odbywa się Milan Fashion Week, który odwiedzają największej sławy – gwiazdy kina, piłki nożnej, show biznesu, polityki.

Mediolan1

Mediolan to również jeden z największych ośrodków sportowych, gdzie swoje siedziby mają wybitne kluby piłkarskie AC Milan i Internazionale. Mecze tych klubów odbywają się na kultowym już stadionie San Siro, który wchodzi w czołówkę największych sportowych budowli świata. Pod trybunami stadionu znajdują się muzea tych piłkarskich potęg, które są codziennie odwiedzane przez kibiców z całego globu. Miłośnicy innych sportów mogą odwiedzić mecze klubu koszykarskiego Olimpia Mediolan, należącego do znanego projektanta mody Giorgio Armani. W 12 km od miasta znajduje się renomowany tor wyścigowy Formuły 1 Monza, gdzie co roku odbywa się Grand Prix Włoch.

Człowiek nie tylko modą żyje, po zamknięciu sklepów warto odwiedzić ważne świeckie zabytki, w tym najsłynniejszy na świecie teatr operowy La Scala. Scena La Scala gości najlepszych tenorów i śpiewaków operowych od ponad dwóch stuleci i wydaje się, że jej sława nie przeminie nawet w dalekiej przyszłości. Koleje ważnym miejsce “w życiu” Mediolanu zajmuje Piazza il Duomo, przy której znajduje się wizytówka miasta – Katedra Narodzin św.Marii. Gotycka marmurowa katedra stanowi przykład przepięknej architektury i wielkich możliwości budowniczych ludzi. Ten kościół jest jednym z największych na świecie, o czym przekonują się zwiedzający wychodząc na dach katedry, skąd mogą podziwiać bajeczną panoramę miasta, a przy dobrych warunkach pogodowych nawet wzgórza Alp. Kościół ozdobiony jest ogromną liczbą rzeźb, gargulców, płaskorzeźb i cudownych witraży, które zapierają dech w piersiach.

Mediolan2

Kolejną atrakcją turystyczną niewątpliwie jest Castello Sforcezco, który dumnie wznosi się w samym centrum miasta niedaleko od Piazza il Duomo. Siedziba rodu Sforzów ma bogatą historię, o czym można się przekonać odwiedzając muzea znajdujące się na terenie zamku: muzeum Sztuki Antycznej, galeria obrazów, muzeum prehistoryczne, muzeum egipskie, muzeum sztuki użytkowej, muzeum instrumentów muzycznych.  Kontynuując poznawanie miasta należy też zobaczyć renomowaną Galerię Sztuki di Brera, która mieści się w Palazzo di Brera i posiada bezcenne dzieła sztuki takich włoskich geniuszy jak Rafael, Caravaggio, Canaletta. Muzeum historii zjednoczenia Włoch pozwoli poznać tak ważny okres w historii tego kraju oferując zwiedzającym bogate kolekcję umundurowań, broni, obrazów i różnych przedmiotów należących do osób, odgrywających fundamentalną rolę w tworzeniu państwa. Nie da się w jednym artykule opisać wszystkie muzeów, zabytków, pałaców, kościołów, czy bazyliki Mediolanu, które zasługują na uwagę podróżujących.

Mediolan3

Miasto pełne kontrastów, tutaj przeplata się historyczna przeszłość z nowoczesnością, przepych z ubóstwem, piękno architektury z brzydotą licznych fabryk. Mediolan zaspokoi wszystkie nawet tych, którzy mają najbardziej wyrafinowane oczekiwania.

4 uwagi do wpisu “Włoski raj dla zakupocholiczek

  1. A ostatnio zastanawiałam się właśnie nad tym jakie atrakcje turystyczne ma Mediolan (oprócz zakupów rzecz jasna), w końcu więc odwiedziłam Toskanie, ale Mediolan w takim razie też kiedyś muszę zwiedzić!:-)

    Polubienie

  2. Sam nie wiem, espresso po 2eur i jakoś bezjajecznie w tym całym centrum. Katedra w stonce – zero klimatu świątyni. Pozytywnie wspominam dostarczycieli karmy dla gołębi (głównie Magrebczyków) którzy nie są nachalni i biorą ‚co łaska’ 🙂

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s