Miejsce przerażających zbrodni i niezapomnianych widowisk

Koloseum wabi swoim monstrualnym wyglądem i bogatą przeszłością

Architektoniczny cud i główna wizytówka stolicy Włoch od zawsze budziła nieprzeciętne emocje w odwiedzających. Kiedyś jako miejsce walk gladiatorów i widowiskowych igrzysk, teraz jako pamiątka historii i jedna z najwspanialszych budowli antycznych, które przetrwały do naszych czasów. Koloseum został wzniesiony pomiędzy 70 z 80 rokiem naszej ery za czasów panowania cesarza Wespazjana, który takim uczynkiem chciał zasłużyć sobie na szacunek i względy wybrednego ludu rzymskiego. Założyciel dynastii Flawiuszy nie dożył zakończenia budowy amfiteatru, który już uroczyście został otworzony przez jego syna Tytusa. Temu wydarzeniu towarzyszyły dotąd niespotykane igrzyska, w czasie których życie straciło około 1000 skazańców oraz ogromna liczba zwierząt. Walki gladiatorów-skazańców, łowy zwierzyny czy naumachie zostały ulubioną rozrywką mieszkańców Wiecznego miasta na kolejne setki lat. Pierwotnie arena nosiła nazwę Amfiteatr Flawiuszów, ale tak naprawdę przyjęła się nazwa Koloseum, która pochodziła od nazwy posągu Nerona „kolossos”, wznoszącego się na wysokość 35 metrów w pobliżu amfiteatru.

Koloseum1

Rozmiary Koloseum mogą wprawić w zdumienie – długość 188 m, szerokość 156 m, obwód 524 m, wysokość 48,5 m, 80 wyjść dla publiczności.  Na zewnątrz amfiteatr składał się z 4 kondygnacji, sklepionych krzyżowo, natomiast od strony wewnętrznej posiadał pięć kondygnacji. Szacuje się, że w latach swojej świetlności amfiteatr mógł pomieść nawet 60 tysięcy widzów, a według niektórych źródeł nawet 87 tysięcy, skomplikowany system podziemnych korytarzy przypominał najtrudniejszy labirynt, gdzie wiele osób spotkała  zguba. Architekci tej budowli przemyśleli wszystko do najmniejszych szczegółów, bowiem istniała nawet możliwość przykrycia całej widowni osłona w czasie deszczu, żeby nic nie zakłóciło przebiegu igrzysk. Ogromna arena Koloseum mogła na sobie pomieścić ponad kilka tysięcy osób oraz nie raz zamieniała się w ogromny basen, gdzie przeprowadzano bitwy morskie (naumachia).

Koloseum2

Czas i katastrofy nie oszczędzali Koloseum, w swojej prawie dwutysięcznej historii kilka razy został uszkodzony przez trzęsienia ziemi, które nawiedzały Włochy. Koloseum w swoim czasie odgrywał rolę cmentarza, kościoła, zamku, kamieniołomu, miejsca drogi krzyżowej pod przewodnictwem papieży. Ale pewnie do największych uszkodzeń doprowadzili sami ludzie, od momentu przeprowadzenia ostatnich igrzysk w 528 roku ściany budowli były notoryczne okradane. Złodzieje bloków trawertynu przez wieki rozbierali Koloseum na części, przez co konstrukcja straciła na swoim monstrualnym wyglądzie. Dopiero w XVIII wieku doceniono ważność Koloseum, zaprzestano eksploatować go jako źródło kamieni i rozpoczęto prace badawcze, na nowo odkrywano podziemia i liczne korytarze amfiteatru. Na dzień dzisiejszy Koloseum jest jednym z najczęściej odwiedzanych zabytków Wiecznego Miasta. Tysiące turystów dziennie penetruje konstrukcje i labirynty amfiteatru, pragnąc poczuć ten klimat antyczności. Budowla jest otwarta dla zwiedzających codziennie do 9 godziny wieczora, bilety można nabyć w kilku miejscach, ale najlepiej przez Internet, co zaoszczędzi czas stania w długich kolejkach.

Koloseum3

2 uwagi do wpisu “Miejsce przerażających zbrodni i niezapomnianych widowisk

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s