Zabytkowe miasto u podnóża Alp

W cieniu Mediolanu kwitnie piękna róża

Region Lombardia kojarzy się nam przede wszystkim ze światową stolicą mody i przepychu -Mediolanem. Niestety w cieniu tej metropolii pozostaje jedno z najpiękniejszych średniowiecznych miast Północnych Włoch – Bergamo. Stąd można dotrzeć do Alp, największych jezior Włoch – Komo i Garda, oraz podziwiać lombardzkie pejzaże pełne malowniczych cytrynowców i winorośli.

Betgamo-maps

Do tego miasta można dolecieć za grosze tanimi liniami, lotnisko Orio al Serio znajduje się w 10 km od centrum miasta. W odróżnieniu od przemysłowego Mediolanu, Bergamo pozytywnie zaskakuje ogromną kolekcją sztuki oraz zabytkową starówką. Jak większość miast włoskich Bergamo zostało założone jeszcze przed naszą erą, dlatego tutaj spotkamy ogromną liczbę obiektów zabytkowych i pomników.  Samo miasto składa się z dwóch części miasto górne oraz dolne, (Città Alta e Città Bassa), które tworzą idealną symbiozę w połączeniu z fascynującą przyrodą.

Zwiedzanie miasta należy zacząć od XIX-wiecznego dolnego miasta, gdzie można przejść szeroką aleją Sentierone, ulubionym miejscem spacerów mieszkańców i jak i turystów. Centralnym punktem Città Bassa jest Porta Nuova, szeroka brama otoczona neoklasycznymi budynkami. Warto również zobaczyć słynny muzeum sztuki Accademia Carrara, które na dzień dzisiejszy posiada w kolekcji ponad tysiąc obrazów z okresu od XV do XIX wieku. Do grona miejsc zasługujących na szczególną uwagę zaliczamy również kościoły Santo Spirito, San Bernardino oraz San Bartolomeo, które zdobią tę część Bergamo. Dolna część Bergamo to przede wszystkim noclegi w przystępnych cenach oraz lokalne restauracje.

Bergamo1

Do górnego miasta, Città Alta można dostać się na dwa sposoby: spokojnym spacerkiem wzdłuż wąskich uliczek i weneckich murów lub funikularem (szybka kolejka szynowa). Starówka Bergamo wygląda bajecznie, jak by czas zatrzymał się i nic nie uległo zmianie. Wąskie uliczki doprowadzą do placu Piazza Vecchia, który z każdej strony otoczony jest przepięknymi zabytkowymi budynkami oraz wieżą, a zwieńczeniem tego krajobrazu jest nietuzinkowa fontanna. Nieopodal znajduje się kolejny plac Piazza del Duomo, gdzie można podziwiać katedrę św. Aleksandra oraz Bazylikę Santa Maria Maggiore. Osoby rządne wiedzy o Bergamo mogą zwiedzić liczne muzea, w tym muzeum Rocca, muzeum miejskie w klasztorze św. Franciszka czy muzeum Archeologiczne i Historii Naturalnej w  Visconti Cittadella. W poszukiwaniu niezapomnianych wrażeń należy się udać do wzgórza San Vigilio, gdzie wśród pozostałości zamku można podziwiać wspaniałą panoramę z jednej strony Città Alta z drugiej – Alpy.

3 uwagi do wpisu “Zabytkowe miasto u podnóża Alp

  1. Kochani! Dziękuje za garsć przydatnych informacji. Wybieram się w podróż kulinarno-kulturową lub kulturowo-kulinarną do Bergamo już w najbliższą niedzielę 😀 nie mogę się doczekać. Będzie to Bergamo w 12 godzin 😉 przylot z samego rana, wylot wieczorem!
    Pozdrawiam ciepło

    Polubienie

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s