Giovanni Boccaccio jeden z ojców języka włoskiego

„Miłość jest potęgą, która niszczy prawa i nadaje nowe. Giovanni Boccaccio”

O pisarzach włoskich wiemy niewiele, zwłaszcza o tych nowoczesnych. Jeszcze z lat szkolnych wynieśliśmy podstawową wiedzę na temat trzech najwybitniejszych autorów doby włoskiego renesansu: Dante Alighieri, Francesco Petrarca oraz Giovanni Boccaccio. Każdy z nich przyczynił się do powstania jednego z najbardziej melodyjnych języków na świecie, trójka wielkich myślicieli z dialektu toskańskiego uczyniła w XIV wieku powszechny wzór dla całego państwa kilka stuleci później.

Giovanni Boccaccio również jako twórca nowożytnej nowelistyki zapisał się w historie światowej literatury.  Jego wkład w rozwój literatury epoki Odrodzenia był ogromny, jego utwory zostały przykładem nienagannego kunsztu literackiego. Uznaje się, że był jednym z pierwszych humanistów oraz jednym z najbardziej wykształconych ludzi swojej epoki.  Urodzony w 1313 roku w małej miejscowości Certaldo nieopodal Florencji, Giovanni, od małego przejawiał zainteresowanie poezją. Jako syn kupca musiał podjąć naukę w szkole prawniczej i handlowej, co okazało się dla niego pewnie najgorszą karą. Podczas studiów w Neapolu poznał jednego z dwóch swoich idoli, a mianowicie Francesco Petrarchę (ten drugi to oczywiście Dante), z którym przyjaźnił się do końca życia. Ta znajomość wywarła na nim ogromny wpływ, dzięki czemu zadecydował poświęcić swoje życie pisaniu i literaturze. Właśnie młody Giovanni był wysłannikiem do Padwy w 1351 roku, kiedy to oznajmił Petrarce o unieważnieniu jego wygnania z Florencji. Co więcej śmierć jego przyjaciela w 1374 roku była dla niego na tyle dramatycznym przeżyciem, że po 17 miesiącach Boccaccio zmarł w swoim rodzinnym mieście Certaldo.

W dorobku artystycznym Boccacciego dominują poematy epickie, wiersze oraz powieści miłosne, ale najsłynniejszym jego dziełem pozostają „Dekameron”.  „Księga dziesięciu dni”  czyli Dekameron został przetłumaczony na wszystkie języki świata, wielu wybitnych pisarzy inspirowało się wielkim dziełem Boccaciego,  w tym William Shakespeare. Giovanni pisał głownie w dialekcie toskańskim oraz po łacinie, lecz we wcześniejszych etapach jego działalności powstało kilka dzieł w dialekcie neapolitańskim. Na cześć swojego idola Dantego, Boccaccio stworzył dwa dzieła literackie „Żywot Dantego” pierwszą biografię wielkiego poety oraz „Objaśnienia do komedii Dantego”. W wielu swoich dziełach poeta nawiązuje do miłości do kobiet, uznaje się, że jego muzą była nieślubna córka króla – Maria d’Aquino.

Pragnienie śmierci i obawa przed życiem nie

 

Jedna uwaga do wpisu “Giovanni Boccaccio jeden z ojców języka włoskiego

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s