Wszystkie drogi prowadzą do …

Miasta cesarzy i imperatorów

W Rzymie na Campo di Fiori

Kosze oliwek i cytryn,

Bruk opryskany winem

I odłamkami kwiatów.

Różowe owoce morza

Sypią na stoły przekupnie,

Naręcza ciemnych winogron

Padają na puch brzoskwini.

Czesław Miłosz

IMG_5823 - Copy

Włoska historia zaczyna się właśnie tutaj w mieście Romulusa i Remusa. Zgodnie z legendą wilczyca uratowała dzieci, które zostały założycielami ogromnego Imperium. Rzym to więcej niż miasto, to stan umysłu – tak mówią o nim jego rodowici mieszkańcy. Historycy twierdzą, że miasto zostało założone przez Romulusa w 753 roku przed naszą erą, z biegiem czasu Rzymskie imperium rozrosło się do olbrzymich rozmiarów, a jego stolica została centrum politycznym, kulturalnym i religijnym ówczesnego świata. W ścianach Kapitolu podejmowały się ważne decyzje, które zmieniły na zawsze oblicze świata, tutaj ważyły się losy wielu państw i ludzi.

Roma1

Rzym to niewyczerpalna kopalnia zabytków historycznych, (ma największą liczbę zabytków na metr kwadratowy na świecie!), prawdziwe marzenie każdego archeologa i historyka. To miasto odsłania coraz to nowe sekrety wszystkim pasjonatom, którzy pragną poznać go dogłębnie. „Wieczne miasto” jest przepełnione przeszłością, która przemawia przez pomniki, fontanny,  świątynie, amfiteatry, muzea. O Rzymie powstało tysiące książek, jego ulice widnieją w setkach filmów, miliony turystów przybywa tu w jednym celu – by spotkać się z legendą.

Roma2

Unikalność Rzymu tkwi również w tym, że właśnie tu została założona Stolica Apostolska – Watykan. Możemy podziwiać świątynie pogańskie wraz z kościołami katolickimi, miejsca masowych mordów wraz z obiektami, gdzie powstały wielkie dzieła kultury i nauki. Rzym łączy w sobie grzeszną przeszłość i  teraźniejszość pełną pokuty, piękne ruiny i nowoczesne wieżowce, wspaniałe dzieła sztuki i obskurne dzielnice. Nie można oprzeć się pokusie zobaczenia na własne oczy Wiecznego miasta w całej jego okazałości.

Roma3

Rzym rozkochuje i czaruje, w czym można się przekonać oglądając przezabawną i oryginalną komedie Woody’ego Allena „Zakochani w Rzymie”.

 

2 uwagi do wpisu “Wszystkie drogi prowadzą do …

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s