Diament Riwiery Cedrowej

Diamante wśród diamentów Kalabrii

W poszukiwaniu słońca i krystalicznie czystego morza warto zawitać na południe Włoch – Kalabrię. Wśród ogromnej ilości kurortów nadmorskich nie wolno ominąć miasteczka, Diamante, które leży w prowincji Cosenza. Zamieszkałe przez około 5, 5 tysiąca mieszkańców, miasteczko z łatwością rozkocha w sobie każdego podróżnika. Znane jest również z gładkiej odmiany cytryny, która nosi nazwę – Diamante – po miejscu, w którym jest uprawiana. O cytrynach z Kalabrii pisali tacy poeci jak Byron czy D’Annunzio, jednak tradycji uprawiania cytryn w tym regionie przetrwała dzięki społeczności żydowskiej. W tej chwili cytryna z Diamante jest głównym produktem eksportowym regionu, zwłaszcza do Stanów Zjednoczonych i Izraelu.

Diamante maps

Pierwsze wzmianki o mieści pojawiały się w czasach Fenicjan i Rzymian, ale oficjalne wiadomości o Diamante pochodzą z 1500 roku, kiedy książę Sanseverino polecił budowę obronnej fortyfikacji przeciwko napadom Saracenów.  Wygodne położenie osady przyciągało różnych najeźdźców, którzy mieli wpływ na rozwój oraz kształtowanie kulturyi i zwyczajów w danym regionie. Miasteczko znajdowało się pod panowanie Turków, Hiszpanów, Maurów a nawet Królestwa Neapolitańskiego. Miasto zostało kilka razy zniszczone oraz odbudowane na przestrzeni wieków. Diamante jest jednym z głównych ośrodków rybołówstwa i rolnictwa, dobry morski klimat sprzyja uprawianiu oliwek oraz cytryn, papryki chilli, hodowli bydła i owiec.

Diamante1

Diamante jest również znane, jako stolica peperoncino, gdzie corocznie od 1992 odbywa się „Festiwal Chilli”.  Na początku września całe miasteczko zamienia się w miejsce ciągłej imprezy, gdzie przez tydzień odbywają się różnego rodzaju eventy. W czasie trwania tego festiwalu mieszkańcy i goście miasta mogą uczestniczyć w różnorodnych zabawach, degustować pyszne danie kuchni śródziemnomorskiej, oglądać występy kabaretów czy „pikantne filmy”, brać udział w konkursach.

Diamante2

W latach 80-tych miasteczko wypromował znany mediolański malarz Nani Razzeti, który wraz z innymi artystami przemienił wygląd miasta w niezwykłą galerię sztuki na powietrzu.  Za pomocą kolorowych murali, mało znane dotąd kalabryjskie miasteczko zyskało na popularności wśród miłośników ulicznego malarstwa. Stare, zaniedbane domki uzyskały nowe życie z ponad 150 muralami o różnorodnej tematyce, które przyciągają wzrok swoją wyjątkowością. Na liście zabytków Diamante można zobaczyć  kościół Niepokalanego Poczęcia NMP  (dell’Immacolata Concezione) zbudowany w XVII wieku. W pobliżu miasteczka znajdują się ruiny di Cirella, które pochodzą jeszcze z 216 roku przed naszą erą, powstałe wskutek zniszczeń spowodowanych armią Hannibala podczas wojny punickiej. Największą atrakcją Diamante pozostają piękne piaszczyste plaże, błękitne morze i zapierające dech w piersiach widoki.

Diamante3

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s