Bez obcasika nie ma bucika

Włoskie południe ma dużo do odkrycia

Chociaż południowe regiony Włoch zaliczają się do najbiedniejszych, nie ustępują tym północnym w ilości zabytków. Dzisiaj zaglądniemy do jednego z największych miast Apulii – barokowego Lecce. Ten region zajmuje obszar półwyspu Salentyńskiego zwanego potocznie „obcasem włoskim” na samym południu tego kraju, gdzie króluje palące słońce i morska bryza. Prawie na samym zakończeniu obcasa w 15 kilometrach od morza Adriatyckiego znajduje się przepiękne miasto Lecce.

Lecce maps

Miasto założone ponad 3 tysiące lat temu przez Messapiów ma bardzo barwną przeszłość, która miała wpływ na jego rozwój. Wygodne położenie geograficzne Lecce przyciągało różnorakie plemiona i ludy, które toczyły walki  i zostawiały znaczące piętno na historii tego miejsca. Cesarstwo Rzymskie, Grecy, Hiszpanie i Turcy odegrali olbrzymią rolę w kształtowaniu tego regionu. Bogata i różnorodna tradycja jest odzwierciedlona w architekturze, zwyczajach i kuchni tego regionu. To miasto często nazywane jest „Florencją południa”, gdyż posiadająca ogromną liczbę barokowych pałaców i kościołów, wykonanych z żółtozłotego kamienia.

Lecce

Włoskie południe było często omijane na rzecz bardziej prestiżowych i ekskluzywnych kurortów w północnej czy środkowej części kraju. W ostatnich latach ta sytuacja się zmienia, południe kusi słoneczną pogodą, wspaniałymi widokami i niższymi cenami. Odwiedzając Lecce przede wszystkim należy zobaczyć bazylikę di Santa Croce, która jest główną wizytówką miasta. Barokowy kościół stanowi wyjątkowy przykład perfekcyjnie wykonanego dzieła sztuki,  którego budowa trwała przez około 150 lat i została zakończona w drugiej połowie XVII wieku. Kolejnym zabytkiem w stylu barokowym jest cudowna Piazza del Duomo (Plac Katedralny), gdzie można podziwiać wspaniale ozdobione budowle oraz główną katedrę miasta, której początki sięgają 1144 roku. Warte obejrzenia są również kościoły San Matteo, Santa Irene, San Giovanni Battista, San Francisco della Scarpa, Santa Maria degli Angeli czy klasztor Celestynów – ważne zabytki na liście atrakcji Lecce. Przykładem starożytnej architektury jest rzymski amfiteatr z I wieku przed naszą erą, którego tylko część dotrwała do naszych czasów.

Lecce2

Lecce to także liczne pałace, w tym Zamek Karola V, który niegdyś pełnił funkcję obronną oraz kulturalną. Następny na liście jest Pałac dell Seggio, wybudowany w duchu gotyckim i renesansowym. Głównym symbolem średniowiecza w Lecce jest okazała Torre del Parco (Wieża Park). Majestatyczny Łuk Triumfalny jest jedną z trzech bram, otaczających zabytkowe centrum miasta, które ma wiele do zaoferowania odwiedzającym.

 

5 uwag do wpisu “Bez obcasika nie ma bucika

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s