Włoskość w czystej postaci

Miasto założone przez synów Remusa

Siena jest miastem o typowo włoskiej urodzie i gracji, które posiada ogromną liczbę niezwykłych zabytków. Obok Florencji jest główną atrakcją Toskanii, przyciągającą co roku miliony turystów z całego świata. Zgodnie z legendą miasto zostało założone przez synów Remusa, uciekających przed zabójcą ich ojca – Romulusem. Senio i Aschio schronili się w górach, gdzie później wznieśli zamek Senio, od którego pochodzi nazwa miasta. Właśnie, dlatego godło Sieny przedstawia wilczycę karmiącą Romulusa i Remusa, herb rodu założycieli miasta, co świadczy o jego długiej i bogatej przeszłości.

Siena maps

Niezwykła historia Sieny jest widoczna na każdym kroku, niegdyś jedno z najbogatszych miast we Włoszech i siedziba biskupstwa, dziś ważny ośrodek turystyczny.  Centrum handlu i siedziba jednego z najstarszych do dziś działających europejskich banków stanowi jeden z przykładów ogromnej mocy i wpływów rodziny Medyceuszy, która w przeciągu kilku stuleci rządziła połową Europy. Toskańskie miasto szczyci się przede wszystkim historycznym centrum, które zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Powstałą w czasach antycznych Siena zaczaruje nie tylko unikalną architekturą, jak również zachwycającymi widokami.  Na czele zabytków stoi romańska katedra il Duomo, zbudowana w XII wieku.  Czarno-biała katedra posiada przepiękne płaskorzeźby, stworzone przez takich znanych włoskich artystów jak Donatello, Lorenzo Ghiberti czy Jacopo Della Quercia.

Siena2

Nieopodal Duomo znajduje się Piazza del Campo, taki główny rynek miasta, który skupia wokół siebie najważniejsze zabytki. Rynek Sieny może zaskoczyć nie jednego podróżnika, tutaj można zobaczyć między innymi wieże i dzwonnicę Torre del Mangia, zjawiskowy Palazzo Pubblico, cudowną fontanna Fonte Gaia, Cappella di Piazza, Palazzo Scotti, Palazzo Saracini i wiele innych mniejszych pałacyków.

Siena1

Do grona ciekawych miejsc do zwiedzania należą sanktuarium św. Katarzyny, bazylika św. Franciszka, oratorium św. Bernardyna, bazylika św. Dominika czy Santa Maria dei Servi. Każde z tych miejsc przesiąknięte historią i tradycją włoską, które można podziwiać na freskach, obrazach, rzeźbach  i wnętrzach tych budowli. Wśród licznych muzeów na szczególną uwagę zasługują muzeum Opera Metropolitana, pełne wybitnych dzieł włoskich oraz innych artystów, Museo Civico, zawierające zbiór dokumentów o historii Sieny oraz Pinacoteca Nazionale, wspaniała galeria dzieł sztuki średniowiecznej i renesansowej.

Siena4

Siena to także miasto wyścigów konnych o długiej tradycji. To ważne wydarzenie nosi nazwę Palio di Siena, które jest toskańskim festynem na cześć Matki Boskiej. Przez trzy dni odbywają się turnieje, wyścigi konne, które kończą się wystawnym przyjęciem. Miasto jest podzielone na 17 dzielnic, każdej z nich zostaje przydzielony koń, który bierze udział w wyścigach. Nagrodę zwaną „Palio” otrzymuje ta dzielnica, której koń zwycięży we wszystkich głównych gonitwach, odbywających się wokół placu Piazza il Campo.

Siena3

5 uwag do wpisu “Włoskość w czystej postaci

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s