Umberto Eco – wybitny filozof XX-XXI wieków

Nasz hołd dla zmarłego niedawno genialnego włoskiego pisarza.

Umberto Eco jeden z najsłynniejszych pisarzy włoskich zmarł 19 lutego 2016 roku, pozostawiając po sobie bogate dziedzictwo literackie. Wielokrotny kandydat do Nagrody Nobla urodził się w 1932 roku w mieście Alessandria w regionie Piemont w rodzinie księgowego. Młody Umberto nie sprostował oczekiwaniom ojca – nie poszedł na studia prawnicze, lecz wybrał kierunek filozoficzny na Uniwersytecie Turyńskim. Pochodzenie jego nazwiska jest powiązana z historią jego dziadka, który był porzucony od razu po urodzeniu. We Włoszech takim porzuconym dzieciakom nadawali nazwisko- skrót od Ех Caelis Oblatus(podarowany niebiosami).  Eco zakończył studia z wyróżnieniem i bardzo szybko sam zaczął wykładać na wyższych uczelniach Mediolanu, Florencji, Turynu.

Chociaż Umberto Eco wydał swoją pierwszą opowieść w dość dojrzałym wieku to jego dorobek literacki wygląda imponująco. Oprócz bestsellerowych opowieści, Eco zasłyną między innymi z licznych esejów i felietonów. W swoim życiu ten fenomenalny włoski autor trudnił się, jako krytyk literacki, teoretyk kultury, doradca w telewizji włoskiej, publicystą największej włoskiej gazety „Espresso”.  Jego działalność naukowa budzi respekt, ponieważ został uhonorowany, co najmniej 32 tytułami doktora honoris causa w wielu krajach świata, co więcej został oficerem francuskiego Orderu Narodowej Legii Honorowej. W przeciągu całego swojego życia zajmował się badaniem średniowiecznej i nowoczesnej estetyki, kultury masowej, z sukcesem opracował swoją własną teorię semiotyki.  Jego wkład w rozwój literatury i nauki włoskiej jest bezcenny.

W swoich pracach literackich Umberto Eco porusza dość często pytanie religii i wiary, mimo tego, że od razu po skończeniu studiów porzucił kościół katolicki i został ateistą. W pierwszej opowieści „Imię róży” autor przedstawił ważność literatury w naszym życiu oraz jej stosunku do religii, obnażając wszelkie wady ostatniej. Ta powieść kryminalna odzwierciedla ogromną różnicę w ideologii między średniowieczem i światem współczesnym, o uczuciach łudzi, które czasem mogą doprowadzić do tragedii lub zabójstwa.  Autor porusza trzy wątki w tej powieści – kryminalny, miłosny oraz historyczny. Wielu bohaterów „Imię róży” istniało naprawdę, nawet niektóre zdarzenia opisane w książce mogły mieć miejsca w przeszłości. To genialne dzieło Eco doczekało się adaptacji filmowej, która także odniosła ogromny sukces komercyjny.

Na koncie Umberto Eco również można znaleźć takie książki jak „Wahadło Foucaulta”, „Wyspa dnia poprzedniego”, „Baudolino”, „Tajemniczy płomień królowej Loany”, „Cmentarz w Pradze”, „Temat na pierwszą stronę”.  W większości przypadków w dziełach Umberto Eco możemy prześledzić bardzo cienką linie, która dzieli fakty historyczne z mitami, po mistrzowsku autor wciąga nas w różnego rodzaju hipotezy i teorie, których rozwiązania często zaskakują.  Niestety już nie będzie nam dane poznać nowe dzieła tego autora, wraz z jego śmiercią skończyła się pełna epoka w literaturze włoskiej i światowej.

„Życie gaśnie samo z siebie jak świeca, która spaliła swą materię.” U. Eco

Zapraszamy do oglądnięcia trailera jedynej adaptacji filmowej książki Umberto Eco.

 

Jedna uwaga do wpisu “Umberto Eco – wybitny filozof XX-XXI wieków

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s