Sorrento kolejny klejnot regionu Kampania

Przepiękny kurort morski z widokiem na Wezuwiusz

Region Kampania słynie z ogromnej liczby wspaniałych kurortów morskich, na szczególną uwagę zasługują te, znajdujące się na półwyspie Sorrento – Amalfi, Positano, Sorrento. Miasteczko wznoszące się na nadmorskich skałach w przeszłości było ulubionym miejscem odpoczynku wielu znanych światowych działaczy literatury i kultury – Johann Wolfgang von Goethe, George Gordon Byron, Wilhelm Richard Wagner, Henrik Johan Ibsen, Stendhal, Walter Scott. Sorrento przede wszystkim szczycie się tym, iż na tej ziemi urodził wybitny włoski poeta epoki renesansu Torquato Tasso. Do tej pory miasto nie straciło na swojej popularności co można zobaczyć na ogromnej liczbie turystów, spacerujących jego ulicami.

Sorrento maps

Sorrento było jednym z pierwszych zamieszkałych miejsc we Włoszech, uważa się że pierwsze osady ludzi na tym terenie pochodzą z epoki kamienia, jakieś 50 tysięcy lat do naszej ery. Historia pochodzenia samego miasta jest powiązana z ciekawą legendą – w zatoce żyły syreny, piękny śpiew których wabił marynarzy i rybaków. Niestety takie spotkania kończyły się ich śmiercią na dnie zatoki, warto wspomnieć o tym, że rzymska nazwa miasta to Surrentum. Sorrento było pierwszą kolonią Fenicjan, którzy dotarli do Włoch, z czasem zamieniło się w ważny port, który był najczęściej odwiedzany przez greków, którzy  nazywali go « Syrrion » czyli « ziemia syren ».

Sorrento1

Centralnym punktem miasta jest niewątpliwie pomnik wielkiego syna Sorrento – Torquato Tasso, autorstwa Guiseppe Gali. Z uroczej Piazzy Tasso, zbudowanej po obu stronach wąwozu, rozprzestrzenia się cudowny widok na miasto. Spacerując po mieście należy wybrać najważniejszą ulicę czyli Corso Italia, która prowadzi praktycznie przez całe miasto. Wybierając ten szlak można zobaczyć główne zabytki Sorrento i podziwiać przepiękną panoramę Zatoki Neapolitańskiej, w tym widok na wulkan Wezuwiusz. Odwiedzając miasto warto pójść w stronę najstarszej bramy Marina Grande, która pozostaje symbolem greckiej przeszłości Sorrento.

Sorrento2

Będąc w Sorrento należy zapoznać się z licznymi kościołami miasta : katedrę Santi Fillipo e Giacomo z pięknym wnętrzem wykonanym techniką intarsji, bazylika Sant’Antonino, w której znajdują się szczątki św.Antoniego głównego patrona miasta, kościół św. Felice e Baccolo, kościół Santo Paolo, sanktuarium Madonna del Carmine, przebudowany w XIV wieku kościół położony na starówce. Przy ulicy Via Correale można znaleźć muzeum Correale di Terranova – główne muzeum archeologiczne, pinakoteka oraz galeria sztuki Sorrento. Budynek dawnego pałacu książęcego posiada liczne zbiory obrazów znanych neapolitańskich malarzy, eksponaty z miejscowych wykopalisk, porcelany, wykonanej przez majstrów słynnej szkoły Capodimonte.

Sorrento3

Znane ze swoich wspaniałych plaż Sorrento ma dość zróżnicowaną linię brzegową, przez co dostęp do tych plaż jest dość ograniczony. Większość plaż należy do hoteli położonych tuż nad morzem lub do prywatnych właścicieli, którzy pobierają dość wysokie opłaty za korzystanie z nich. Plażowanie w Sorrento jest po kieszeni raczej zamożnym osobom, których można tutaj spotkać przez cały rok.

Dla kinomanów przygotowaliśmy trailer filmu „Wesele w Sorrento”, gdzie można podziwiać wspaniałe widoki tego miasta.

Jedna uwaga do wpisu “Sorrento kolejny klejnot regionu Kampania

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s