Legenda Pinokio

W każdym z nas żyje mały kłamczuch, który czasem o sobie przypomina.

Włoska bajka znana i lubiana na całym świecie od ponad stu lat. Na opowieści o Pinokio wyrosło nie jedno pokolenie, każdy z rodziców straszył chociaż raz w życiu swoją pociechę wydłużającym się nosem  drewnianego pajacyka, walczą  w taki sposób z kłamstwem u swoich dzieciaków. Autorem opowieści o Pinokio („Le avventure di Pinocchio”) był Carlo Collodi, którego prawdziwe nazwisko brzmiało Carlo Lorenzini. Swój pseudonim autor zawdzięcza nazwie miejscowości, gdzie urodziła się jego matka – Collodi w Toskanii. Najsłynniejsze dzieło tego włoskiego pisarza i dziennikarza okazywało się w odcinkach w przeciągu dwóch lat (1881-1883). Historia niesfornego drewnianego pajacyka oraz jego przygody na drodze do wielkiej przemiany zyskały ogromną popularność dopiero po śmierci autora, w ciągu stu lat powstało mnóstwo teatralnych i telewizyjnych ekranizacji.

Miasteczko Collodi dzięki włoskiemu pisarzowi i głównemu bohaterowi jego słynnej opowieści uzyskało sławę na całym świecie. W mieście powstał ogromny park rozrywki Pinokio, który przyciąga odwiedzających z całego świata. Ta atrakcja turystyczna powstała jeszcze w 1956 roku, po ogromnym sukcesie filmów animowanych o przygodach drewnianego kłamliwego pajacyka. Ten park rozrywki jest otwarty przez cały rok, oferując mieszkańcom miasta oraz ich gościom niezapomniane chwile z bajką. Przebywając w parku rozrywki oprócz różnego rodzaju karuzel i huśtawek, można wiele się nauczyć o tworzeniu drewnianych lalek albo przez chwilę poczuć się jak jeden z bohaterów opowieści, przebierając się w bajkowy ciuchy. W Collodi można też znaleźć pomnik autora tej nieśmiertelnej opowieści oraz pomniki jej głównych bohaterów – Pinokio i Gepetto. Na każdym kroku znajdują się sklepy, w których można zostać właścicielem drewnianego pajacyka wszelkich rozmiarów.

Pinokio

Warto zaznaczyć, że nie tylko Collodi wzbogaca się na legendzie Pinokio, ponieważ praktycznie w każdym dużym mieście Włoch można spotkać podobizny tej kukiełki. Sklepy z upominkami przyciągają wzrok przepięknymi laleczkami, zabawkami, ołówkami, książkami, talerzykami, obrazkami Pinokio.  Obok takich sklepów trudno przejść obok i nie skusić się na małą pamiątkę, która będzie przypominać o beztroskim dzieciństwie. W tej chwili można powiedzieć, że Pinokio jest dobrem narodowym Italii i tak pozostanie na zawsze, bo póki kłamstwa są wśród nas – Pinokio zawsze będzie naszą przestrogą przed manowcami.

Włoska filmowa ekranizacja włoskiej bajki „Pinocchio” z 2002 roku.

2 uwagi do wpisu “Legenda Pinokio

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s